'Yastık altındaki altın cari açığı azaltır'

Kuveyt Türk Bireysel Pazarlama ve Ürün Geliştirme Grup Müdürü Mustafa Dereci, "Türkiye'deki 260 milyar dolar değerindeki yastık altı altın ekonomiye kazandırılırsa cari açık azalır" dedi

Yastık altındaki altınları kayıt altına alabilmek için başlatılan fiziki altın toplama günlerini ilk başlatan bankalardan biri olan Kuveyt Türk, 2011 'de başlattığı bu etkinlikle 3 tondan fazla altın topladı. Altına dayalı 15 farklı yatırım ürünüyle de müşterilerine hizmet vermeye devam ettiklerini söyleyen Kuveyt Türk Bireysel Pazarlama ve Ürün Geliştirme Grup Müdürü Mustafa Dereci, Merkez Bankası raporuna göre Türkiye'deki yastık altı altın varlığının yaklaşık 5 bin ton, bunun parasal değerinin de 260 milyar dolar dolayında olduğunu belirtti. Dereci, "Yastık altı altın 'hurda altın' diye tanımlanan ziynet eşyasından oluşuyor. Yapılan araştırmalar neticesinde, son 22 yılda ortalama 144 ton altın ithal edilmiş ve şu anda madenlerimizden çıkan altın senede 25 ton civarında. Haliyle yastık altındaki altınlar ekonomiye kazandırılabilirse ithalatın önüne geçilmiş olacak ve cari açık azalacak" şeklinde konuştu.

BANKALARIN İŞTAHI ARTTI

2008 yılında TPKK Hakkında 32 Sayılı Karar kapsamında bankaların altın, gümüş ve platinin fiziken tesliminin yanında bankalarca satışının yapılması yoluyla da vadeli veya vadesiz olarak altın, gümüş ve platin depo hesabı açabilme olanağına kavuştuğunu hatırlatan Dereci, "Geçtiğimiz ay BDDK tarafından hazırlanan taslağa göre de bankaların cumhuriyet altını alım satımı gerçekleştirebileceği bir yapı düzenlenmektedir" dedi. Dereci, Merkez Bankası'nın son kararına göre zorunlu karşılığa tabi mevduatın altın olarak tutulan kısmının yüzde 30'a çıkartılmasının da bankalara likidite imkânı sağlayacağından bankaların altın konusundaki iştahını artırdığını dile getirdi.

"KRİZ FİYATI YÜKSELTTİ"
Özellikle son yıllarda yurtdışı kaynaklı ekonomik kriz haberlerinin altın fiyatlarını rekor seviyelere ulaştırdığını belirten Dereci, "Yatırımcının 'güvenli liman' olarak benimsediği altına ilgi ise her zaman olduğu gibi sürekli artış içinde. 2011 yılı sonu itibariyle bankalarda 14.8 milyar TL olan altın hesapları 2012 Eylül sonu itibariyle yüzde 10.56 artışla 16.4 milyar TL'ye ulaştı" dedi. Dereci, bu bilgilerden hareketle hem bankaların hem de müşterilerin altına olan ilgisinin artarak devam edeceğini ve altın bankacılığının yükselen bir trende sahip olacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN