Akaryakıtta zam beklenmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt fiyatlarına ilişkin ''Şu anda bizim yakın vadede öngördüğümüz herhangi bir fiyat oynaması yok'' dedi.

Yıldız, ''Yeşil İş Konferansı''nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Bir basın mensubunun ''Benzine indirim geldi, yeni indirimler yolda mı?'' sorusuna Yıldız, şu cevabı verdi:

''Bizim normalde her ay sonunda ve üçer aylık dilimler halinde Hazine ve Maliye ile oturup beraberce karar verdiğimiz bir yapıdır bu. Tabii ki ham petrol fiyatlarının ve buna bağlı olarak ithal edilen doğalgaz fiyatlarını dikkatle takip ediyoruz. Kendi içerisinde dalgalanan bugün benzin, motorin gibi, işte geçen hafta düştü, bu hafta yükselebilir veya tersi bu hafta yükseliyor bir sonraki hafta düşebiliyor.

Bu yurt dışı piyasaları ile alakalı bir husus. Nasıl borsa endeksleri takip edilebiliyorsa bizim de takip ettiğimiz, ham petrol endeksleri var. O açıdan böyle bir haberi önceden oluşturmaya çalışmak tüketici alışkanlıkları ile oynamak anlamına geliyor. Bunu çok doğru bulmuyorum. Her ay kendi içerisinde değerlendiriliyor bunlar. Şu anda bizim yakın vadede öngördüğümüz herhangi bir fiyat oynaması yok.''

Bakan Yıldız, ''Yeni yıl yeni zamlarla geliyor'' yönündeki değerlendirmeye de ''Yeni yıla daha çok var'' karşılığını verdi.


''AL YA DA ÖDE''

Doğalgazda Rusya ile alakalı ''al ya da öde'' uygulamasına ilişkin bir soru karşısında Yıldız, şunları kaydetti:

''Özel sektör Rusya Federasyonu ile kontratlarını yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) sundu. O süreçte herhangi bir problem görmüyoruz. Gazprom'la anlaşan firmalar gidip kontratlarını ibraz etmeleri halinde o süreç tamamlanacaktır. Bizim al ya da öde ile alakalı Rusya Federasyonu'nun 2012 yılındaki bütün miktarları inşallah sıfırlanmış olacak. Bunu da çok ciddi bir artı olarak görüyorum. Ondan sonra özel sektörün alımları başlayacak. Bundan sonraki hedefimiz 2013 yılında büyük çoğunluğunu İran'daki 'al ya da öde'lerle alakalı bitirmek. 2013 ve 2014 yılında gerek Azerbaycan gerekse İran'ın bütün 'al ya da öde'lerini sıfırlamaktır. Biz bunu da başarırız.''

BİZE ULAŞIN