Bakanlıktan "peynir" açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son günlerde çeşitli basın yayın organlarında bazı peynir türlerine hayvan iç yağı katıldığı yönünde haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı peynir türlerine hayvan iç yağı katıldığı iddialarına ilişkin, "Şu ana kadar yapılan kontrol ve denetimlerde iddia edildiği gibi bir durum tespit edilmemiştir" açıklamasını yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, süt ve süt ürünleri imal eden iş yerlerine yönelik üretmiş oldukları tüm ürünlerin Türk Gıda Mevzuatı'na uygun olup olmadığını tespit etmek maksadıyla rutin denetim ve kontrollerin gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Şu ana kadar yapılan bu kontrol ve denetimlerde haberde iddia edildiği gibi bir durum tespit edilmemiştir. Ancak bakanlığımız konuyu bir ihbar olarak değerlendirerek tüketicinin yanıltılması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla konuyla ilgili harekete geçmiş olup, peynir üretim tesisleri başta olmak üzere denetim ve kontrollerini artırmıştır. Yapılan kontrollerde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması halinde kamuoyuyla paylaşılacaktır" denildi.
BİZE ULAŞIN