Ağaoğlu Diyarbakır'a sözünü tuttu

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nca onarılan 9 okul için tören düzenlendi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, ''Çocuk ve gençlerin hırsız, ipsiz, uyuşturucu, terör, sokak hareketleri gibi olaylara gitmesini engellemek için 'benim vicdanım sızlıyor, vicdanım bunu almıyor. İnsanlarda vicdan yok mu?' diyenlere bu cevabı veriyoruz. Sözde değil, özde, işte, amelde ne yapıyoruz? Bu çok önemlidir'' dedi.

Vali Mustafa Toprak, Ağaoğlu Şirketler Grubu'nca Bağlar ilçesinde onarımı yapılan 9 okul için Şehit Nesrin Ünügür İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törende, okulların onarımını sağlayan Ağaoğlu'na teşekkür etti.

Değerlere sahip çıkılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin 75 milyon vatandaşıyla birlikte güçlü bir ülke olacağını kaydeden Toprak, ''9 okulun onarımı basit gelebilir. Ama bunun hamuru, mayası, anlayış birliğinin tüm ülkemizin anlayış birliği olduğuna inanıyorum'' diye konuştu.

Bu davranışın tüm Türkiye'ye örnek olmasını dileyen Toprak, özellikle Diyarbakır'da yetişmiş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş iş adamlarının böyle bir davranışta bulunması gerektiğini ifade etti.

Devletin gücünün yeterli olduğunu ancak hizmetleri zamana yaymadan bir an önce yapmak istediklerini vurgulayan Toprak, destek olmazsa okulların onarımının uzun zaman alabileceğini, ama destekle 1,5 ayda 9 okulun onarımının yapıldığını bildirdi.


''HİÇBİR ANNE VE BABAMIZIN GÖZÜNDEN YAŞLAR AKMASIN''


''Hiçbir anne ve babamızın gözünden yaşlar akmasın. Hiçbir insanımız üzülmesin, geleceğinden endişe etmesin. Bir ve beraber olarak aynı ülkü ve kavramlarla, değerlerle insan olmanın hissiyatını paylaşırcasına gelecekten emin olsun ve yoluna devam etsin. Şüphesiz ki hepimize büyük görevler düşüyor'' diyen Toprak, problemlerden uzak durmanın mümkün olmadığına dikkati çekti.

Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Diyarbakır'ın ya da İstanbul'un bir köyünde, mezrasında problem oluyorsa şüphesiz ki; bu olaylar hepimizi ilgilendiriyor. Hepimizin ortak gayretiyle konuşmaktan öte bu konularda ne katkı koyduğumuz da ortaya çıkıyor. İşin doğrusu çoğu açıklamaları falan da görüyoruz. Vicdanımız buna elvermiyor, hangi vicdan buna yakışır? O zaman vicdanların oluşan problemler noktasında hangi katkıyı ortaya koyuyor, hangi engelleri ortaya koyuyor ki; o çocuklarımız yanlış noktalara gitmesinler? Çocuk ve gençlerimizin hırsız, ipsiz, uyuşturucu, terör, sokak hareketleri gibi olaylara gitmesini engellemek için 'benim vicdanım sızlıyor, vicdanım bunu almıyor. İnsanlarda vicdan yok mu?' diyenlere bu cevabı veriyoruz. Sözde değil, özde, işte, amelde ne yapıyoruz? Bu çok önemlidir. Siz bu ameli gerçekleştirdiniz kendi sahanızda. Başkaları da kendi sahalarında gerçekleştirecek. Yoksa, sözü söylemekle olmuyor. O çocuklarımızın aklını, zihnini, yüreğini çelerek, dağa çıkararak onları kandırma yolunda engellemek için el birliğiyle o vicdanı bunu kaldırmıyor diyen kişi, hangi engelleri ortaya koyuyor? O giden yolda açık ve net hangi tepkileri ortaya koyuyor? Buna bakmak gerekiyor.''

İş adamı Ağaoğlu da kendini Diyarbakırlı olarak gördüğünü, Diyarbakır'ın Türkiye'nin en önemli illerinden biri olduğunu dile getirerek, Diyarbakır'ı daha önce görmemenin ezikliğini hissettiğini söyledi.

Karadenizli olduğunu ancak kendi memleketinde gördüğü sıcaklığın daha fazlasını Diyarbakır'a gördüğünü anlatan Ağaoğlu, bu sıcaklık nedeniyle gözlerinin yaşardığını dile getirdi.

Eğitim gönüllüsü olarak 1,5 ayda 9 okulun onarımı sağlandıkları için çok mutlu olduğunu belirten Ağaoğlu, ''İnşallah burada insanlara istihdam sağlayacak başka yatırımlarımız olur'' şeklinde konuştu.

Daha sonra Vali Toprak, Ağaoğlu'na eğitime katkılarından dolayı plaket ve Diyarbakır tarihi mekanlarının yer aldığı tabloyu hediye etti.

Törende Vali Toprak, Emniyet Müdürü Recep Güven ve Ağaoğlu folklor ekibiyle halay çekti.

Okulların onarımının 794 bin liraya mal olduğu bildirildi.

BİZE ULAŞIN