Dikkat 813 lira cezası var

Kurban ibadetinin yerine getirilmesinde, çevre temizliğine özen gösterilmesi için hutbe okutulacak.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda vatandaşları atıklar konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Kurban kesiminde çevre kirliliğine yol açılmaması gerektiğini belirten Baş, konuyla ilgili düzenlemenin Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ ile yapıldığını söyledi.

Baş, kurban kesim yerlerinin dezenfektesinin çok önemli olduğunu dile getirerek, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan, sağlık ve temizlik şartlarına uygun mekanların seçilmesi gerektiğini anlattı.


KESİM YERLERİNİN ALTYAPI OLMALI


Toplu kesim yapılacak yerlerin su, elektrik, kanalizasyon, foseptik çukuru gibi altyapısının bulunması gerektiğine işaret eden Baş, şöyle konuştu:
''Kesim yeri beton, beton asfalt gibi sızdırmaz malzemeden yapılmalıdır. Zeminde gerekli ızgara sistemi bulunmalı ve yıkama suları mutlaka kanalizasyona veya foseptiğe verilmeli ve kesinlikle çevreye bırakılmamalıdır. Hayvan dışkıları gibi atıklar sızdırmaz, dayanıklı, yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara konulmalıdır. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmasına da engel olunmalıdır.
Baş, Kurban Bayramı'nda istenilmeyen görüntülerin ortaya çıkmaması için öncelikle Bakanlık olarak gerekli önlemleri alacaklarına ve vatandaşı uyaracaklarına dikkati çekerek, camilerde okutulacak hutbede, çevre hassasiyetinin vurgulanacağını, temizlik konusunda neler yapılması gerektiğinin ayet ve hadislerle anlatılacağını söyledi.


DENETİMLER KAPSAMLI OLACAK


2012 yılı kurban hizmetleri uygulanmasına ilişkin tebliğine göre, denetim işlemleri ve kurban hizmetlerinin denetlenmesi İçişleri, Sağlık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve belediye ekiplerince yapılacak.


STANDARTLARI SAĞLAMAYAN TESİSLERE 38 BİN 496 LİRA CEZA


Bayram öncesi ve bayram süresince, özellikle kurban kesimlerinin yoğun olduğu ilk 2 gün, il ve ilçe belediyeleriyle büyükşehir belediyelerinin zabıta birimleri aralıksız denetim yapacak.

Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kesimden sonra kan, atık ve iç organlarını sokak, cadde ve parklara bırakanlara, valilikler yasal yaptırım uygulayacak.

Yasaklara veya standartlara aykırı olarak veya önlemleri almadan atıkları toprağa verenlere 38 bin 496, bu fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi halinde her konut ve bağımsız bölüm için 959 lira idari para cezası
uygulanacak.


HAYVANA EZİYETE 813 LİRA CEZA


Hayvanlar, dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak, ehliyetli kişilerce kesilecek. Bunlara aykırı hareket edenlere hayvan başına 813 lira idari para cezası kesilecek.

BİZE ULAŞIN