Koç Tata'yla ortak oluyor

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Tata'nın patronu Ratan Tata ile gençlik yıllarında başlayan dostluğunu iş hayatına taşıdı. Arçelik, Tata'nın beyaz eşyadaki markası Voltas ile işbirliğine gidecek. İkili önce ürün geliştirecek, ardından ortak üretim yapacak

Dostlukları ABD'deki üniversite yıllarına dayanan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile Tata'nın patronu Ratan Tata ticarette işbirliğine gitme kararı aldı. Yarım asırlık dostluklarını iş hayatına taşıyan ikili, şirketlerinin güçlerini birleştirip, ortak üretim yapacak. 424 bin çalışanı, 83 milyar dolarlık cirosuyla otomotivden çelik sanayisine Asya'nın en büyük firmalarından biri olan Tata Group'un ev eşyalarına yönelik markası Voltas, Koç'un amiral gemisi Arçelik ile el sıkışmaya hazırlanıyor. Hindistan'ın en büyük beyaz eşya üreticilerinden olan Voltas ile görüşmelere başlayan Arçelik, yeni bir yatırım yapacak.

FİZİBİLİTE TAMAM
İki dev şirket işbirliğini buzdolabı, iklimlendirme ve çamaşır makinesi alanlarında gerçekleştirecek. Halen Hindistan'da klima başta olmak üzere beyaz eşyada yüzde 5 payı bulunan Voltas, bu işbirliğiyle payını kısa sürede daha üst seviyeye çıkarmak istiyor. Şirketin operasyonlardan sorumlu direktörü Pradeep Bakshi, "2013 yaz döneminde hızla büyüyüp özellikle klimada yüzde 25'lik pazar payı alma hedefindeyiz" dedi. Koç ile Tata'nın gerçekleştireceği işbirliği ilk etapta ürün geliştirme alanına odaklanacak. Ardından da kısa sürede yatırım için kollar sıvanacak. Hindistan basını bu işbirliğinde fizibilite çalışmalarının bittiğini belirtti. Hindistan'ın en güçlü finans yayını The Economic Times, iki şirketin yeni işbirliği için hisse oranları konusunda çalışıltığını ve imzanın yakın zamanda atılacağını duyurdu.

TEMELLERİ 1955'TE ATILDI
Geçen yılı 2 milyar dolarlık ciro ile kapatan Voltas'ın hisseleri Mumbai borsasında işlem görüyor. 354 metrelik uzunluğu ile dünyanın en büyük yolcu gemisi RMS Queen Mary 2 ile 828 metrelik dünyanın en büyük binası Burj Khalifa gökdeleninde havalandırma sistemini yapan Voltas, 1955 yılında kuruldu. Geçen yılı 8.4 milyar lira ciroyla kapatan Arçelik'in temelleri ise 1955'te atıldı.

AYNI ÖDÜLÜ ALDILAR
Dünyada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihi mimari eserleri koruma altına alan World Monuments Fund 2007'de Rahmi Koç'a verdiği onur ödülüne 2010'da da Ratan Tata'yı layık görmüştü. Dünya genelinde büyümesini hızlandıran Arçelik, geçen yıl Güney Afrika merkezli Defy'yi 324 milyon dolara satın alarak kara kıtaya adım atmıştı. Bu yılın başında da Arçelik, Beko markasıyla Avustralya'ya girdi. Beko, elektronik eşya zinciri Betta ile işbirliğine gitti.

Hindistan'da halkın aracını yaptı
"Hindistan sanayisinin babası" olarak bilinen Jamsetji Tata tarafından 1858 yılında kurulan Tata, Tetley Tea firmasını alarak büyümeye başladı. 2004'te Daewoo'nun ticari araç birimini devralan, 2007'de İngiliz çelik devi Corus'u 12 milyar dolara satın alan Tata, 2008'de Jaguar ve Land Rover'ı 2.3 milyar dolara bünyesine kattı. Tata, 2003'te ülkenin ilk yerli aracı olan 2 bin 500 dolarlık Nano ile halka yönelik en ucuz otomobili üretti. Yerli otomobil konusunda gündeme gelen Koç ile Tata arasındaki en önemli özellik ise ikisinin de İtalyan Fiat ile çalışması. Tata, Hindistan'da Koç ise TOFAŞ şemsiyesiyle Türkiye'de üretim yaparken, gündemden düşmeyen yerli araç konusunda beyaz eşyadaki işbirliğinin bu alana yönelebileceği akıllara geliyor.


BİZE ULAŞIN