Metropol'e 1 yatıran 3 kazanacak

Varyap-GAP ortaklığının ocakta satışa çıkardığı Metropol İstanbul projesinin ilk yatırımcıları 10 ayda yüzde 50 kazandı. Yatırım tamamlandığında projeye bir yatıranların 3 kazanması hedefleniyor

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi içinde Varyap-GAP İnşaat Ortak Girişimi'nin hayata geçirdiği Metropol İstanbul, satışa çıktığı ocak ayından bu yana yatırımcısını adeta ihya etti. Projenin ilk yatırımcıları 10 ayda yüzde 50 getiri sağladı. Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Metropol İstanbul tamamlandığında ilk yatırımcıların yüzde 300 getiriye ulaşacaklarını iddia ederek, "Ocakta lansman metrekare fiyatlarımız 5 bin lira düzeyindeydi, şimdi 7 bin 500 liraya çıktı" diye konuştu. Metropol İstanbul rezidans, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla kendi sınıfında dünyanın en büyük karma projelerinden biri. 700 bin metrekare inşaat alanında üç yüksek bina ve yaklaşık 2 bin bağımsız üniteden oluşan Metropol İstanbul'da anten yüksekliği hesaba katılmadan 250 metre ile Avrupa'nın en yüksek kulesi de inşa edilecek. Kule lansmanına kasımda çıkacaklarını belirten Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin ise ay başında yapılan Dubai'deki emlak fuarında yüksek taleple karşılaştıklarını söyledi. Satışa başlamak için mütekabiliyetle ilgili bazı belirsizliklerin netleşmesinin gerektiğini belirten Yetgin, projenin bire üç kazandıracağını vurguladı.

ALTIN KIYMETİNDE

2015'te tamamlanacağı taahhüt edilen proje 1.5 milyar liralık yatırım değeri ile 3'üncü köprüden havaalanına Türkiye'nin en büyük 25 projesi arasına girmiş durumda. Süleyman Varlıbaş, diğer yatırımları Meridian'da müşterilerinin yüzde 300'lük getiri sağladığını, benzer bir getirinin Metropol'de de söz konusu olacağını iddia ederek "Bölgede bu tip projelere uygun başka yer kalmadı. Altın kıymetinde bir yaşam sunacağız" diye konuştu.

400 METRELİK CADDE
Feyzullah
Yetgin, projenin duvarlarla örülü kapalı bir yer olmayacağını söyledi. Halen lansmanı yapılmayan alışveriş merkezinin (AVM) içinde 400 metre uzunluğunda cadde olacak. Varlıbaş ise bütün yatırımlarını dünyada ses getirecek ve Türkiye'yi temsil edecek şekilde yaptıklarını kaydederek "Her projede standartları daha yukarı çekmeye çalıştık" dedi.

KÜÇÜK EVE DÜŞÜK VERGİ
Süleyman Varlıbaş, tapu harçlarına yapılan zammı da değerlendirdi. 150 metrekarede yüzde 18, daha düşük olanlarda ise yüzde 1 KDV'yi doğru bulduğunu söyleyen Varlıbaş, şu değerlendirmeyi yaptı: "Büyük metrekarede oturmak isteyenlerin KDV'si isterse yüzde 24 olsun. Ancak küçük konutunki yüzde 1 olsun. Aksi hale yap-satçıları kayıtdışına itersiniz."

'AYARI FAZLA VERDİLER'
Süleyman Varlıbaş, SPK'nın emlak şirketlerini denetlemesi için Meclis'e getirilen teklifiyle ilgili "Ayarı fazla verdiler" değerlendirmesini yaptı. İnsanların birikimlerinin yanlış konut projeleriyle riske atılmamasını kesinlikle doğru bulduğunu ve denetimin şart olduğunu söyleyen Varlıbaş "SPK'nın böyle bir niyeti yok. Bu işi ehil kuruluşlar yapmalı. Meclis'te Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar gibi ehil insanlar var. Onların bu konuda yol göstereceğine inanıyorum" dedi. Varlıbaş denetim sırasında gayrimenkul geliştiricinin uygun kriterleri olup olmadığına, finansman yapısına, ekipmanı olup olmadığına bakılması gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN