Pepsi Suriyeli mültecilere Türkçe öğretecek

GAP bölgesinde 4-14 yaş arası çocukları eğiten Pepsi, 2013'te Suriye sınırına iki Gelişim Merkezi açacak. Genel Müdür Aksel, "Burada Suriyeli çocuklara Türkçe öğreteceğiz" dedi

Türkiye'de bölgesel pozitif ayrımcılığın odak noktası olan Güneydoğu, sosyal ve kültürel değişim sürecinde. Bunda bölgeye yönelik yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin payı büyük. 2003'ten bu yana GAP İdaresi işbirliğinde Gelişim Merkezleri kurarak 4-14 yaş arasındaki çocuklara eğitim veren PepsiCo Türkiye Batman, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ailelerin hayatını yeniden şekillendiriyor. Şu anda dokuz merkezde eğitim verdiklerini belirten PepsiCo Yiyecek Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, bu sayının artırılacağını söylüyor. Aksel, Yatırım Ajansı'nın da desteklediği projede bu yıl GAP İdaresi'nden Suriye sınırına iki Gelişim Merkezi kurmaları yönünde talep geldiğini ifade ederek, "Suriye'de çatışmalar başladığından bu yana bölgedeki Gelişim Merkezleri'mize Suriyeli çocuklar geliyor. Dil bilmediklerinden her aktiviteye katılamıyorlar. İlkokul öncesi çocuklara eğitim verdiğimizden zaten bölgede Türkçe öğretiyorduk. Şimdi bunu Suriyeli çocuklar için daha etkin hale getireceğiz" diyor.

10 BİN ÇOCUK GELDİ

Dokuz yılda 10 binin üzerinde çocuğa eğitim verdiklerini belirten Aksel, çocukların ortalama 9 kardeşli olduklarını ve babalarının iş bulamadığını vurguluyor. Bir Gelişim Merkezi'nin yaklaşık 100 bin TL'lik maliyetle açıldığını anlatan Aksel, yeri GAP İdaresi'nin gösterdiğini ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN