Göçe, işsizliğe çözüm tescilde

Yerel ürünlerin tescillenmesi gerektiğini söyleyen Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu, "Denetim göçü önler. Mesela Hakkâri'deki nar yatırım çekiyor" diye konuştu

Güney Kıbrıslı Rumlar Safranbolu lokumunu sahiplenerek, "lokumi" yaptı. Yunanistan ile Türkiye arasında baklava tartışmaları çıkarken, lahmacuna "lachmazou", yoğurda ise "Greek Yoghurt" denildi. Hatta dünyanın en büyük yoğurt firmalarından olan Türk işadamı Hamdi Ulukaya'nın markası Chobani'nin üzerine Greek Yoghurt yazdı. Çinliler işi daha da geliştirip, halılarına "Made in Hereke" logosu koyup Hereke'nin bire bir kopyasını inşa etti. Antep fıstığından Amasya elmasına, Devrek bastonundan Adana kebabına coğrafi işaretlerde dünyanın en zengin ülkesi Türkiye'de denetimsizlik sorunu yaşandığını söyleyen Ankara Patent'in Genel Müdürü Kaan Dericioğlu, bu durumun işsizlikten gelir dağılımdaki dengesizliğe kadar birçok alanda ekonomik etkisinin bulunduğunu söyledi.

HAKKÂRİ'YE NAR YATIRIMI
Birçok ürünün yerinde üretilmesi ve imal edilmesinin sosyal açıdan getirinin yanı sıra ekonomik bir getiri sağlayacağını anlatan Dericioğlu, "Bu ürünlere sahip çıkılıp yerinde üretilirse kentlerdeki göç sona erecektir. Böylelikle bu yöreler, sahip oldukları değerlerle ilgili konularda markalaşarak, göç vermeyen, hatta göç alan bölgeler haline gelir. Mesela Hakkari'de nar üretimi başladı ve artık lüks arabalarla yatırımcılar gelip çalışmaya başladılar" dedi. Türkiye'de sadece kentlerin değil, ilçelerin hatta beldelerin kendine özgü üretimi bulunduğunu kaydeden Dericioğlu, "Örneğin Finike portakalı yapılan incelemede en leziz ve en fazla vitamin yapısına sahip portakal olduğu ortaya çıktı. Avrupa'daki coğrafi işaretlemede Türkiye'yi temsil eden iki üründen biri konumuna geldi" dedi. Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme sisteminde Türkiye'nin yer almadığını kaydeden Dericioğlu, "Nedeni, bağımsız bir denetleme kurumu olmayışı. Yunan baklavası belgelenebilirken, Türk baklavası belgelenemiyor" diye konuştu.

'Afyon'da Erzincan peyniri üretiliyor'

Coğrafi işaretlere sahip çıkılmasının tüketiciye de önemli olduğunu belirten Dericioğlu, "Örneğin Afyon'da Erzincan tulum peyniri üretilip satılıyor. Bazı ürünlerde de yerellik bulunmadığı için mahkeme kararıyla tescili sona erdirildi. Bursa'nın Kemalpaşa tatlısının da tescili artık yok" dedi.

BİZE ULAŞIN