İstinye'yi takım elbiseli adamlar sardı

İstinye'deki borsa arazisinin TOKİ'ye devredileceği haberleri yatırımcıları harekete geçirdi. "6 aydır takım elbiseli adamlar hisse tapulu yerleri alıyor" diyen emlakçılar, fiyatların 4 kat artacağını söylüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'parmakla gösterilen arazi' olarak nitelendirdiği borsanın İstinye'deki mülkünün Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devredileceği haberi yatırımcıları harekete geçirdi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Ataşehir'e taşınmasının gündeme geldiği 1 yıldan bu yana İstinye bölgesinde 'takım elbiseli' yatırımcılar özellikle hisse tapulu yerleri satın almaya başladı. Bölgede, tapusuz ve eski 100 metrekare büyüklüğündeki evler 100-150 bin liradan, İstinyePark gibi yeni projelerde ise aynı büyüklükteki evler 1 ila 1 milyon 250 bin dolar arasında satılıyor. Ancak bölgede ev sahipleri şimdi İMKB arazisine yapılacak projeyle kendilerine de imar hakkı doğacağı için fiyatların artacağını hesaplıyor. Bölgedeki emlakçılar, projenin başlamasıyla fiyatların 4 kat artacağını tahmin ediyor. İstinye ve civarında uzun yıllar konut alım-satımı yapan Topaloğlu Emlak sahibi Ozan Topaloğlu, İMKB arazisinin TOKİ'ye devredilmesi ve imara açılmasının bölgedeki ev ve arsa fiyatlarını artıracağını söyledi. Borsa arazisiyle başlayacak olan imar hakkının diğer bina sahipleri için de umut doğuracağını söyleyen Topaloğlu "İstinye, Reşitpaşa ve Doğanevler bölgelerinde tapusuz evler çoğunlukta. Bunlarda oturum var, kiracılar var ama tapusu yok. TOKİ isterse bu bölgelere de imar vererek binaların kayda alınmasını sağlayabilir. Bu da bölgedeki emlak değerlerini artırır. Zaten yatırımcılar da bu ihtimal üzerine ev alıyorlar" diye konuştu.

EMSAL DEĞERİ ÖNEMLİ

Tapulu lüks evlerin 200 bin dolardan 900 bin dolara kadar çıktığını, yeni rezidans tarzı binalarda bu rakamın milyon dolarları bulduğunu söyleyen Topaloğlu "Arazi Boğaz öngörünüm bölgesinde olmadığı için rahatlıkla imar alabilir" dedi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da, arazinin İstanbul'un en iyi lokasyonunda olduğunu belirterek, "Emsal değer fiyatı belirler" dedi.

Arsanın değeri 1 milyar $'a çıkabilir
İMKB'nin İstinye'de Boğaz'ı gören arazisi 81 dönüm büyüklüğünde. Yine bu arazinin karşısında İMKB'ye ait 140 dönümlük başka bir arazi daha var. Bu arazinin de 80 dönümü imara açık. 240 bin metrekare alana sahip İMKB arazisinin 160 bin metrekaresinin imara açılabileceği ve 200 bin metrekarelik inşaat yapılabileceği böylece arazinin değerinin de 1 milyar dolara çıkabileceği belirtiliyor. 'Boğaziçi geri görünüm' olarak tanımlanan 'silüeti etkileme bölgesindeki' arazinin bu nedenle çok katlı yapılanmaya izin vermediği, yüksekliğin 12.5 metre olabileceği ayrıca arazinin eğimli olması avantajının da inşaat şirketleri tarafından kullanılabileceği öngörülüyor.

BİZE ULAŞIN