Turkcell'de abone 35 milyonu aştı gelir coştu

Turkcell 2012'nin üçüncü çeyreğinde gelirde tarihi rekora koştu. Abone sayısını 35.2 milyona çıkaran şirket, gelirini de 2.8 milyar TL'ye yükseltti

Turkcell 2012'nin üçüncü çeyreğinde grup gelirlerini geçen yıla göre yüzde 9 oranında artırarak 2.8 milyar TL'ye çıkardı. Böylece tarihindeki en yüksek çeyrek gelirini elde etti. Şirketin Türkiye'deki toplam abone sayısı 9 ayda 620 bin artışla 35.2 milyona ulaştı. 9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell Grubu'nun toplam mobil abone sayısı ise 68 milyonu aştı. Böylece Türkiye'deki toplam 67 milyonu bulan abone sayısının üzerine çıkmış oldu. Turkcell'in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, son 3 ayda 700 bin artışla toplamda 5.5 milyona ulaştı. 2012 üçüncü çeyrek AVFÖK marjı yüzde 33.1 olarak gerçekleşirken, net kâr geçen yıla göre yüzde 6 artışla 571 milyon TL oldu.

İNTERNETTE % 34 ARTIŞ
Turkcell Grubu'nun toplam mobil abone sayısı son 9 ayda yaklaşık 3 milyon arttı. Abone başı aylık ortalama kullanım bir önceki yıla kıyasla yüzde 16 artışla 257 dakikaya yükselirken, Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil internet gelirlerindeki ve faturalı abone bazındaki artışın da etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artarak 22 TL oldu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv "Üçüncü çeyrekte de inovasyon ve müşteri memnuniyetine odaklanıp müşterilerimizin tercihi olmayı sürdürdük. Türkiye'ye yayılma vizyonumuz kapsamında uygun fiyatlı yeni Turkcell Maxi telefonlarımız ve Türkiye'nin akıllı telefonu' kampanyamız ile vatandaşın bilgiye kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağladık" dedi. Alışveriş ve ödeme sistemlerini tek platformda birleştiren 'Turkcell Cüzdan'ı müşterilerinin kullanımına sunduklarını söyleyen Ciliv, "Turkcull Grubumuzun üçüncü çeyrekte gösterdiği başarılı performans sonucunda 2012 yılsonu gelir beklentimizi yükselttik" diye konuştu. Öte yandan, Turkcell üçüncü çeyrek sonu itibarıyla mobil internet gelirlerini geçen yıla göre yüzde 34 artırarak 276 milyon TL'ye çıkarttı.

1.2 milyon ev ve iş yerine fiber internet
Türkiye'yi "ışık hızında" fiber internet ile tanıştıran Turkcell Superonline 2012'nin üçüncü çeyreğinde güçlü performansını artırarak sürdürdü. Geçen yıla göre yüzde 51 büyüme ile gelirler 187 milyon TL'ye yükselirken, bugüne kadar kaydedilen en yüksek çeyreklik AVFÖK marjı olan yüzde 22.3'e ulaşıldı. İstikrarlı yatırımlarla sürekli gelişen Turkcell Superonline fiber optik şebekesi 1.2 milyon ev ve işyerine erişiyor. Türkiye'de saniyede 1000 Mb hızlı fiber internet hizmeti sunan ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline'ın fiber internet abone sayısı da 374 bine ulaştı.

Akıllı cep 5.5 milyon oldu
Eylül ayında başlattığı "Akıllı Telefon Hareketi"nin ve Turkcell Maxi serisinin de pozitif etkisiyle Turkcell'in şebekesindeki akıllı telefon sayısı, üçüncü çeyrekte 700 bin arttı ve toplamda 5.5 milyona ulaştı. Mobil internet kullanımını artırmayı hedefleyen Turkcell, faturalı abonelerin oranını ve sayısını artırmak için kampanyalara devam ediyor. Bu yıl sonunda her 5 Turkcell abonesinden birinin akıllı telefon kullanması hedefleniyor.

BİZE ULAŞIN