Parası olana imtiyazı kaldırdık

Başbakan Erdoğan hava ve karayollarına yapılan yatırımlarla vatandaşın ulaşım eziyetini bitirdiklerini belirterek, "Uçakla seyahati sadece parası olanlara imtiyaz olmaktan biz çıkardık" diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da havalimanı, olimpik yüzme havuzu ve 11 okulun toplu açılışını yaptı. İktidarları döneminde yapılan otoyollar, havalimanları ve hızlı trenle Türkiye'de ulaşımı eziyet olmaktan çıkardıklarını belirten Erdoğan, "10 yıl öncesi ile bugünün mukayesesini yapalım. Türkiye'de uçakla seyahati bir ayrıcalık, sadece parası olanlara imtiyaz olmaktan biz çıkardık" dedi. İktidara geldiklerinde 'havayolu, halkın yolu olacak' dediklerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "O dönemde ülke genelinde tarifeli sefer düzenlenen havalimanı sayısı 25'ti. Bugün 48 havalimanına tarifeli sefer düzenleniyor. Artık ihtiyaç duyan her vatandaşımız uçakla seyahat edebiliyor. 2003'te 34.4 milyon olan yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 117.3 milyona ulaştı. Artık halkım uçaklarla seyahat ediyor. Aynı şekilde karayoluyla seyahati de güvenli ve konforlu hale getirdik. Türkiye'de 15 bin 524 kilometre bölünmüş yol yaptık."

54 MİLYONLUK YATIRIM

Elazığ'daki havalimanının 1940'dan beri kullanıldığını ve yılda sadece 150 bin yolcu kapasiteli olduğunu belirten Erdoğan, bugün 54 milyon liralık yatırımla 16 bin metrekare kapalı alanı bulunan, yılda 2 milyon yolcuya en modern şartlarda hizmet verecek havalimanı inşa ettiklerini anlattı. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Elazığ Havalimanı biz göreve geldiğimizde 46 bin yolcuya hizmet veriyordu, bu rakam geçtiğimiz yıl 550 bine yaklaştı."

Havacılık 4'e katlandı
Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da havacılığı 10 yılda 4'e katladıklarını belirterek, "Elazığ'ın sadece 46 bin uçak yolcusu varken, bugün 550 bine çıktı. Yani nüfusu kadar yolcu var" dedi. Yıldırım, 2023'te 375 milyon hava yolcusu sayısına ulaşmayı hedeflediklerini ve bunun için de yurdun her tarafında havayoluyla gidilecek şekilde havaalanları yapmaya devam ettiklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN