THY 69 milyon doların peşinde

Türk Hava Yolları (THY)Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, İran'da ve Suriye'de yaşanan aksaklıklardan dolayı bankalarda paraların bloke olduğunu, bunu almak için İran'a gittiğini söyledi.

İran'da Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Merkez Bankası'yla görüştüğünü kaydeden Topçu, "İran'da THY'nin 50 milyon euroya yakın parası transfer oldu. Bu paranın merkez bankasına transferinde bir zorluk vardı. Biz zorluğu aştık ama bazı zorluklar devam ediyor. Zorluk sadece İran'da değil, birçok ülkede transfer zorluğu var. Suriye olayında 9 milyon dolar paramız kaldı. Ama bu para kalması yok oldu anlamına gelmiyor. Bu paramız orada banka tarafından bloke edildi. İki ülkenin karşılıklı bloke kararını açıklamasından dolayı bloke edildi. Suriye Hava Yolları'nın da parası burada bloke edildi." dedi.

THY, İran ve Suriye'de iç karışıklık ve bazı aksaklıklardan dolayı bankalarda bloke edilen parasını almak için çalışmalara devam ediyor. İran'a gittiğini, burada İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan randevu aldığını ve Merkez Bankası'yla görüştüm görüştüğünü ifade etti. 'Para batırmışız bu batan paranın peşinde Hamdi Topçu gizlice İran'a gitti' şeklinde soru önergesi verildiğini söyleyen Topçu, "Evet İran'a gittim. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan randevu aldım ve İran'a gittim. Merkez Bankasıyla görüştüm bu görüşmeler neticesinde THY'nin 50 milyon euroya yakın parası transfer oldu. Bu paranın merkez bankasına transferinde bir zorluk vardı. Biz zorluğu aştık ama bazı zorluklar devam ediyor. Zorluk sadece İran'da değil, birçok ülkede transfer zorluğu var. Ticaret yapıyoruz 11 milyar dolar ciro yapıyoruz. Şu ülkede şu kadar para kalması batak olarak algılanıyorsa biz iç uçuşu kaldıralım. Gizlice diyor ben uçakla vize alıp gittim bunun gizlisi var mı? Bileti İran'da satıyorsunuz paralar bankaya yatıyor. Bu paranın merkez bankası üzerinden transferi için bir süreç gerekiyor bunları aşmak için ricada bulunuyoruz ve bu ricamız kabul ediliyor" diye konuştu.

'9 MİLYON DOLAR SURİYE'DE BLOKE EDİLDİ'


Suriye olayında herkesin THY'yi eleştirdiğini söyleyen Topçu, şunları söyledi: "Suriye olayında 9 milyon dolar paramız kaldı. Ama bu para kalması yok oldu anlamına gelmiyor. Bu paramız orada bu para banka tarafından bloke edildi. İki ülkenin karşılıklı bloke kararını açıklamasından dolayı bloke edildi. Bu rakam 18 milyon dolardı. Biz o dönemde Şam büyükelçiciliğimizin gayreti THY'nin gayretiyle bunu 9 milyon dolara indirdik. Suriye Hava Yolları'nın da parası burada bloke edildi. Onlarda bu parayı tahsil etmek istiyor. Türkiye'ye katkısı olan bir şirkete ulu orta şuraya para batırdınız lafları ana muhalefet partisinin bir mensubuna yakışmaz. Ben ana muhalefet partisinin birçok mensubuyla bu konuları görüşüyorum. Ben bunun CHP'nin görüşü olduğunu düşünmüyorum. Bu arkadaş partideki çalışma performansını göstermek için abuk sabuk böyle önüne gelen evrakları servis etmesinden başka bir şey değil." ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN