Not artışı 100 milyar getirir

Oyak Yatırım'ın hazırladığı rapora göre, kredi not artırımı gerçekleştiğinde Türkiye'ye 10 yılda 100 milyar dolar civarında ekstra sermaye girişi olacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in İstanbul'da 8 Kasım'da düzenleyeceği "Türkiye'nin kredi görünümü" başlıklı toplantı öncesinde, piyasa aktörleri Fitch'ten Türkiye'ye yönelik bir kredi notu artışı olacağı beklentisine girdi. Oyak Yatırım Makro Ekonomik Araştırmalar'ın yayımladığı analizde, kredi notları "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkarılan ülkelerin ekonomilerindeki dönüşümden hareketle kredi notu artışının Türkiye ekonomisine muhtemel etkilerini ve Türkiye'nin aynı düzeyde nota sahip ülkeler ile finansal piyasalar tarafında benzer düzeylerde işlem gören ülkeler arasında konumlanmasını değerlendirdi. Buna göre, kredi not artırımı gerçekleşirse Türkiye, 2013-2023 yılları arasında yıllık ortalama 75 milyar dolar fon girişi sağlayabilecek. Yani 10 yılda 100 milyar dolar civarında ekstra sermaye girişi gerçekleşecek. "Yatırım yapılabilir" kredi notuna yükselme sonrası ülkeye gelebilecek sermaye girişinin büyüklüğünü öngörebilmek açısından, Brezilya ve Rusya örneklerini baz alarak sermaye girişlerinin GSYH'ye oranındaki değişiminin incelendiği analize göre, Türkiye'nin 2000-2011 arası dönemde ve söz konusu ülkelerin not artışı sonrası sermaye girişlerinin GSYH'ye oranına bakıldığında, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki varlığı Rusya ve Brezilya'ya göre azımsanmayacak boyutta bulunuyor. Türkiye, "yatırım yapılabilir" düzeyde olmasa da bu dönemde yıllık ortalama GSYH'nin yüzde 5'i düzeyinde sermaye girişi çekebildi.

HİSSE SENETLERİ YÜKSELİYOR

Finansal piyasalarda Türkiye ile benzer düzeylerde işlem gören ülkelerin uzun süre önce yatırım yapılabilir nota yükseldiklerine işaret edilen analizde, risk düzeyi Türkiye'ye yakın işlem gören ülkelerden Brezilya ve Rusya'ya not artırımı öncesi yabancı sermaye girişi olduğu hatırlatıldı. Analizde, her iki ülkenin hisse senedi piyasalarının not artırımı sonrası göreceli olarak iyi performans gösterdiğine de yer verildi.

FITCH, OLUMLU SİNYAL VERMİŞTİ
FItch, Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir"in bir kademe altında olan BB seviyesinde, "durağan" görünümde tutuluyor. 23 Ağustos'ta kuruluştan Türkiye ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Büyümenin potansiyele yaklaşması, enflasyonun hedefe doğru gerilemesi ve cari açığın daha sürdürülebilir seviyelere daralması kredi notunun BB'den BBB'ye yükseltilmesine neden olabilir" ifadeleri yer almıştı.

BİZE ULAŞIN