Yastık altı çözülüyor

"Altı ay öncesine kadar yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılacağına inanmıyordum" diyen Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Kamer, her hafta 100 kiloya yakın hurda altın topladıklarını söyledi

a Haber'de Şelale Kadak'ın hazırlayıp sunduğu İş'te Hayat programına konuk olan Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, son dönemde yastık altından çıkan altın miktarı karşısında şaşkınlığını dile getirdi. "Ben bile altı ay öncesine kadar yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılacağına inanmıyordum' diyen Kamer, şu anda bizzat içinde olup yaşadığı için gördüklerini şöyle anlattı: "Her salı Garanti Bankası'nın 100 şubesinde altın topluyoruz. Gelen miktar 100 kiloyu buluyor. Üstelik henüz reklamı dahi yapılmadı!" Kamer'le son dönemlerin en gözde yatırım aracı altını konuştuk.
Herkesin gözü altın fiyatlarında. Neler oluyor altın piyasasında?
Son 7-8 yıl dünyada yaşanan krizlerin etkisiyle, ekonominin en önemli gündemi altın oldu. Çünkü yalnızca bireysel yatrımcılar için değil ülkeler bazında merkez bankaları için altın güvenli liman olarak ilan edildi. 5 yılda altının onsunun 600 dolardan bin 800 dolar seviyelerine gelerek üç misli yükseldi. Eğer ekonomi düzelecekse de yavaş yavaş düzelecek. Altın bu ortamda güvenli liman olmaya devam edecek.
Halkımız hâlâ altınlarını yastık altında tutuyor değil mi? Bunun büyüklüğü de bilinmiyor ama...
Benim açımdan gerçekçi bir rakam yok. Bundan 20 yıl öncesine kadar zaten altın kaçaktı biliyorsunuz. Türk Parasını Koruma Kanunu değiştikten sonra legalleşmeye başladı ama yine de tam olarak gelen ithalatın ne kadarı iç pazarda kaldı, ne kadarı tekrar dış pazara gitti bilinemiyor. Çünkü komşu ülkelerin çoğunda hâlâ kaçak altın var ve bunun çıkışı da resmi değil. Şunu söyleyebirim. Ben bile bundan 6 ay öncesine kadar yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılabileceğine inanmıyordum.
Ne oldu da bu konudaki düşünceniz değişti?
İlk defa bu hükümet ciddi bir adım attı bununla ilgili. Bankaların Merkez Bankası'ndaki munzam karşılıklarını altın olarak tutmasına müsaade etti. Hal böyle olunca da bütün bankalar bu konuda harekete geçti. Ben 'kimse takısını getirip bankaya bozdurmaz' diyordum. Biz bu işi Garanti Bankası ile yapıyoruz. 100 şubesinde her salı altın topluyoruz.

DÜZELTME YAŞANIR
Peki altın fiyat olarak şu anda bulunduğu seviyeyi koruyabilecek mi?
Bu seviyeleri koruması da daha ileriye gitmesi mümkün. Yani 2 bin 500 seviyelerini de görebiliriz. Ama muhakkak bir düzeltme olur. Ekonomilerin iyileştiği noktada artık altın yatırım aracı olmaktan çıkarsa buna bağlı olarak muhakkak bir düzeltme yapacaktır.
Altın vatandaş için "alınmayacak kadar yükseldi" noktasına geldi mi sizce?
Altın halkın alamayacağı noktada olduğunu düşünemeyiz. Tasarruf amaçlı alanlar için de takı amacıyla alanlar için de bunu söylemek doğru olmaz. Takı olarak kullanımda ise bizim gibi şirketler kendi değişimyaşıyor. Alternatif ürünler üretiyoruz.

BİZE ULAŞIN