Kral gelince tebaası koştu

Kral Abdullah'a ait Sevda Tepesi'ne imar izni verilince Suudi Arabistanlı yatırımcılar İstanbul'a akın etti. Al Twaijri İkitelli'de otel, Merosa ise Andalusia Villas projesini başlattı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 28 yıl önce satın aldığı Sevda Tepesi'ne villa yapılmasına izin çıkınca Suudi işadamları krallarının yolundan giderek gayrimenkul yatırımı için İstanbul'a akın etti. Yıllardır beklenen Arap sermayesinin gelmesinde Sevda Tepesi kararının 'simge' olduğunu söyleyen Türk işadamları, Kral Abdullah gibi üst düzey isimlerin bir ülkeye gitmesinin yeni yatırımların gelmesinde lokomotif etki yarattığını belirtiyor. Kral Abdullah'ın Sevda Tepesi'ndeki 57 bin metrekarelik arazisine 3 bin 400 metrekarelik imar izni çıkmıştı. Bu karar sonrasında gelen ilk yatırımı ise Kral'ın başdanışmanı ve Al Twaijri Holding'in sahibi Muhammed Al Twaijri yapacak. Twaijri, hem Türkiye'den villa almak hem de yatırımlarını artırmak için görüşmeler yaptı. Twaijri, uluslararası yatırım danışmanlık şirketi Merosa'nın patronu Yusuf Katipoğlu ile görüşerek İkitelli civarında 40 milyon dolarlık bir rezidans ve otel yatırımı için düğmeye bastı.

ARAPLAR'A HOŞ GELDİN PROJESİ

Katipoğlu, mütekabiliyet yasasından sonra Araplar'a özel ilk projenin de temelini attıklarını söyledi. Sapanca'daki Andalusia Villas projesinin Araplar'a sorularak planlandığını belirten Katipoğlu, "Proje 50 milyon dolara mal oldu. Dört katlı ve havuzlu 28 villadan oluşuyor. Fiyatlar ise 750 bin ile 1 milyon dolar arasında. İlk satışlarımızı da yaptık" diye konuştu. Villaların 495 metrekare büyüklüğünde olduğunu belirten Katipoğlu "Bu proje 'hoş geldin projesi' olacak. Sonrasında ise 100 villalık Andalusia-2 ve otel projesinin inşaatına başlayacağız" dedi.

KRAL FAHD DA MARBELLA'YI UÇURMUŞTU
Suudi Kralı Abdullah'ın üvey ağabeyi Kral Fahd, İspanya'nın Marbella şehrini uçuran isim olarak biliniyor. Kral Fahd, bölgeye olan sevgisinden dolayı konut projelerinden hastanelere kadar birçok yatırımı şehre bağışlamıştı. Marbella Ticaret Konseyi'nin araştırmasında Kral Fahd'ın gıdadan mücevhere kadar bölgeye bıraktığı gelirin günlük 10 milyon dolar olduğu belirtilmişti. İspanyollar'ın en sevdiği Arap isim olan Kral Fahd, girdiği dükkânlarda nakit para dağıtmasıyla tanınıyordu. Kral Fahd'ın ölümüyle birlikte Marbella'da da yas ilan edilmişti. Kral Abdullah da aynı geleneği devam ettiriyor.

BİZE ULAŞIN