Şişme okul yaptı Anadolu'yu turluyor

Ankaralı KSB, pompa sektöründe sıra dışı bir projeye imza attı. Enerji verimliliğine odaklanan şirket, Türkiye'nin ilk üç boyutlu şişme eğitim ünitesini geliştirdi. Özel tasarım ürünü tekno-küplerle donatılan şişme okulda yılda 100 bin kişiye mesleki eğitim verilmesi planlanıyor

Türkiye ekonomisi bir yandan büyürken bir yandan da şirketlerin uzman kadrolara ihtiyacı artıyor. Eğitim sistemi mesleki ihtisaslaşmada yetersiz kalınca şirketler kendi yağlarıyla kavrulma yolunu seçiyor. Yurtdışına açılmanın önünde engel olarak gördükleri kalifiye e l e m a n l a r ı kendi kurdukları okullardan mezun etmeyi tercih eden firmalar kervanına KSB Pompa da katıldı. Ancak şirketin izlediği yol biraz farklı. Başta enerji olmak üzere birçok sektörde kilit rol oynayan pompa sektöründe eğitim açığını gidermek isteyen KSB Pompa, Türkiye'nin ilk portatif üç boyutlu eğitim atölyesini kurdu. Taşınabilir okulda çeşitli mesleki alanlarda 100 bin kişiye ücretsiz eğitim verilecek.

TEK KOŞUL RANDEVU ALMAK
Özel teknolojiyle üretilen şişme eğitim merkezi, holografik ve şeffaf gösteri üniteleriyle donatılmış. Dört tarafı da interaktif bölümler içeren her biri sınıf niteliğindeki bu üniteler sayesinde sanal dünya ile gerçek hayat aynı ortamda buluşuyor. 'Geleceği Gören Göz' adı verilen bu dijital teknoloji platformu üniversiteler, sanayi odaları, organize sanayi bölgeleri ve değişik organizasyonlar için eğitim ve bilgilendirme amaçlı kullanılabiliyor. En güzeli de talep eden şirketlere hiçbir ücret talep edilmeden bu okulların kısa sürede kurulabilmesi. Sadece önceden rezervasyonla bu üniteleri birkaç günlüğüne fabrikanın bahçesine kurmak mümkün. Tek koşul eğitimin herkese açık ve ücretsiz verilmesi.

32 METREKARELİK PORTATİF OKUL
Mesleki eğitim amacıyla yapılan portatif eğitim ünitesi pompa sektöründe bir ilk. Sinan Özgür, "Okul 32 metrekarelik kapalı alana sahip. 10 dakikalık eğitim modülünde 3D gözlüklerle izlenen üç boyutlu özel bir film de yer alıyor. Ayrıca tekno küplerle bu alanda dünyadaki son uygulamaları katılımcılara anlatıyoruz. Bu anlamda yenilikçi bir platform" dedi.

TÜRKİYE'DE PAZARIN HIZLI YÜKSEK
Türkiye pompa ve vana sektörünün çok hızlı geliştiğini vurgulayan KSB Pompa Genel Müdürü Sinan Özgür, yeni nesil pompaların enerjide yüzde 30'a varan avantajlar sağladığını ifade ediyor. Özgür, "Türkiye pompa ve vana sektörü hızlı büyüyor. Yeni nesil ürünler önce Türkiye pazarına ulaşıyor" diyor.

20 AYDA 3 BİN 700 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ
Dünya genelinde enerji tüketiminin yüzde 20'sini pompa sistemlerince yapıldığını Sinan Özgür, "Bu tablo bize pompalarda enerji verimliliğinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 2011 ve 2012 KSB için eğitim yıllarıydı" diyor. İki yıldır mühendisler ve bu alandaki fakültelerin öğrencilerine odaklandıklarını ifade eden Özgür şunları söyledi: "Tamamı ücretsiz düzenlenen bu eğitimlerde amacımız daha geniş kitlelere ulaşabilmek. Mühendisler ve mühendislik öğrencileriyle aynı dili konuşmak istedik. Bildiklerimizi paylaştık. 20 ay içinde 3 bin 700 kişiye eğitim verdik."

SAYIYI TALEP BELİRLİY OR
"Geleceği Gören Göz" projesi kapsamında üretilen eğitim ünitelerinin sayısı talebe göre artırılabiliyor. Hedef 81 ildeki mühendis ve öğrencilere ulaşmak.

BİZE ULAŞIN