Asgari ücret yüzde 3 artacak

2013 yatırım programından asgari ücretliye müjde çıktı. Ocak-temmuz aylarında asgari ücret yüzde 3 artarken, Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 5.32 zam alacak

Hükümetin bütçede 39 milyar lira ayırdığı 2013 yatırım programının ayrıntıları netleşti. Büyüme ve yatırım artışıyla birlikte yeni yılda 495 bin kişiye iş kapısı açılacak. Buna göre gelecek yıl asgari ücret ocak-temmuz aylarında yüzde 3, SSK, Bağ-Kur emekli aylıkları da sırasıyla yüzde 5.32, yüzde 2.34 artacak. 2013 Yatırım Programı'nın dikkat çeken başlıkları şöyle:
ÖNCELİKLİ 6 SEKTÖR: Gelecek yıl eğitim, sağlık, teknolojik araştırma, ulaştırma, içme suyu, adalet hizmeti sektörleri ile bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımlarına öncelik verilecek.
495 BİN İSTİHDAM : Büyüme ve yatırım artışına bağlı olarak 495 bin kişilik ek istihdam yaratılacak. İşsizlik oranı yüzde 8.9'a inecek.
BÜYÜMEYE DEVAM : Sanayi sektörü katma değerinin bu yıl yüzde 3.1 artması beklenirken, 2013'te ise yüzde 4.2 olması öngörülüyor.
SABİT SERMA YE YATIRIMLAR I: Kamu kesimi sabit sermaye yatırımları yüzde 5.4, özel kesim sabit sermaye yatırımları da yüzde 7.1 artacak.
ÖZELLEŞTİRM ELERE DEVAM : KİT'lerin belirli bir takvim ve strateji çerçevesinde özelleştirilmesi çalışmaları kararlılıkla sürdürülecek.
SOSYAL GÜVEN LİK AÇIĞI: Sosyal güvenlik kuruluşlarının gelir-gider açığının ise 24.9 milyar lira olacağı tahmin edildi.

ELEKTRİKTE ÖZELLEŞTİRME ATAĞI
Program kapsamında Boğaziçi, Gediz, Trakya, İstanbul Anadolu Yakası, Toroslar, Akdeniz, Aras, Vangölü ve Dicle Elektrik Dağıtım'la Başkent Doğalgaz özelleştirilecek. EÜAŞ'a ait üretim santrallerinin özelleştirmesine başlanacak.

BİZE ULAŞIN