Bayram ekonomisi esnafı sevindirecek

Bayram alışverişleri esnafa 3.5 milyar lira bırakacak. Her sektörü canlandıran Kurban Bayramı, özellikle hayvancılık sektörünün yüzünü güldürecek. Kurban Bayramı'nda bu yıl yaklaşık 500 bin büyükbaş, 2 milyon küçükbaş hayvanın kurban edilmesi bekleniyor. Bu kurbanlıklardan elde edilen derinin değerinin ise 100 milyon lirayı aşması öngörülüyor. Kesim ve parçalama için ödenecek tutarın 100 milyon liraya yaklaşacağı tahmin ediliyor. Öte yandan üreticilerin kurban satış çadırları, konaklama ve özel ihtiyaçlarına yönelik harcamaları da eklendiğinde Kurban Bayramı hayvancılık, hizmet, ulaşım ve dericilik gibi birçok sektörde 3.5 milyar liralık ekonomi yaratıyor.

KİLOSU 11 LİRA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, canlı büyükbaş hayvanın kilosunun 11 lira civarında satıldığı hesaplandığında bayram süresince kurban edilmesi beklenen yaklaşık 500 bin büyükbaş kurbanlığa ödenen tutarın 2.2 milyar lirayı bulacağını ifade etti.

Havayolu şirketlerinden 174 ek sefer
Kurban Bayramı tatili havayolu şirketlerinin de yüzünü güldürdü. Bayram süresince uçaklarda yer bulunamazken, artan yolcu talebi üzerine havayolu şirketleri bayram süresince 174 ek sefer koydu. Yurtdışı ağırlıklı olarak THY, bayram nedeniyle artan yolcu taleplerini karşılamak adına 64 ek sefer koyarken, Onur Havayolları 64, Pegasus Havayolları 36 ek sefer planladı.

BİZE ULAŞIN