Carettayla turizmi uçuracak

İnci Akü, Dalyan'da turizmi coşturacak çevreci bir projeye imza atıyor. Dört yıllık Ar- Ge çalışmasıyla elektrikli ve gürültüsüz tekne motoru geliştiren şirket, bölgedeki kanal gezilerini bunlarla yapıyor. Proje, carettalar için gelen turist sayısında patlama yarattı

Enerjide çevreci çözümlere trafikte olduğu kadar denizlerde de ihtiyaç var. Dört tarafı denizlerle çevrili ve deniz-kumgüneş turizminden büyük gelir elde eden Türkiye için ise durum daha da acil. Daha temiz denizlerin sürdürülebilir turizme büyük katkı sağlayacağı düşüncesinden yola çıkan İnci Akü, dört yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrasında mazot yerine akü enerjisiyle çalışan tekne motoru geliştirdi. Pilot çalışma alanı olarak da Ege'nin berrak suyu ve caretta carettalarıyla ünlü Dalyan koyunu seçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dalyan Belediyesi ve bölgedeki özel tekne sahiplerinin de destek verdiği "Mavi Deniz Özgür Caretta" projesi kapsamında altı tekneyi elektrikli hale getiren şirket, turist sayısının da artmasına sağladı.

TÜM TEKNELER DÖNÜŞECEK
İnci Akü mühendislerince geliştirilen Caretta Bot'ların patentini de aldıklarını söyleyen İnci Akü Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Göksel Paker, Dalyan sularının tamamen temiz ve motor gürültüsünden uzak kalmasını amaçladıklarını belirtiyor. Nesli tükenmekte olan caretta carettaların Dalyan sahilinde yumurtladıklarını anlatan Paker, "Carettaların yaşam alanını korumak için Dalyan'daki tüm teknelerin çevre dostu elektrikli motorla çalışmasını hedefliyoruz. Bütün tekneleri dönüştürüyoruz. Elektrikli motor egzoz gazı çıkarmıyor, sintine sızıntısına yol açmıyor ve dizelle kıyaslandığında çok daha sessiz çalışıyor" diyor.

TURİST GELİRİYLE FON OLUŞTURULDU
Projenin sürdürülebilir tarafı da var. Elektrikle çalışan teknelerin yaptığı turist turlarının geliri bir fona aktarılıyor. Burada biriken parayla daha çok tekneye akülü motor takılıyor. Paker, Dalyan kanalına gelen turist sayısının arttığını ve tekne turlarının bölge halkının geçim kaynağı haline geldiğini ifade ediyor.

Son üreme noktası Dalyan
Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta caretta kaplumbağalarının son üreme alanlarından biri Dalyan'ın İztuzu Kumsalı. İnce kumlu bu kumsala kolayca çukur kazıp, yumurta bırakabilen kaplumbağaların sayısı her geçen yıl artıyor. Çünkü tüm denizleri dolaşan kaplumbağalar, yumurtalarını sadece dünyaya göz açtıkları kumsala bırakıyor. 2011'de bölgeye yüzde 75'i yabancı olmak üzere 1 milyon turist geldiğini belirten Paker, gelenlerin çoğunun da kanallarda tekneyle gezmeyi tercih ettiğini söylüyor. Paker, özel bir ekip kurduklarını ve 2013'te 10 tekneyi daha elektrikli motora dönüştüreceklerini ifade ediyor.

BİZE ULAŞIN