BankPozitif alımına İsrail'de dava

İsrailli Bank Hapoalim'in eski başkanı ünlü işadamı Danney Dankner 2005'te Türkiye'deki BankPozitif alımı sırasında kişisel çıkar sağlamakla suçlanıyor

İsrail merkezli Bank Hapoalim'in eski başkanı ve İsrail'in en güçlü ailelerinden Dankner ailesi mensubu işadamı Danney Dankner Türkiye'deki yolsuzlukları nedeniyle suçlanıyor. Danney Dankner 2005 yılında Türkiye'de yaptıkları BankPozitif alımı sırasında kişisel çıkar sağlamayla suçlanıyor. Cıngıllıoğlu ailesinden 2005 yılı içerisinde yüzde 57.55 oranındaki hisseyi satın alan Bank Hapoalim'in dört yıl önce en güçlü ismi olan Dankner, yolsuzluk, menfaat ihtilafı ve bankacılık faaliyetlerine uygunsuzluktan suçlanıyor. 2007-2009 yılları arasında bankada başkanlık görevine kadar yükselen Dankner, İsrail Merkez Bankası tarafından görevinden baskı ile ayrılmış ancak o dönem bir açıklama yapılmamıştı.

TOPLAM DÖRT DAVA
İsrail Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı iddianamelerde Dankner'in suçlamaların merkezinde Türkiye var ancak ünlü bankacı Türkiye'deki yolsuzluk iddiaları haricinde üç ayrı başka davadan da suçlanıyor. Dankner Hollanda Bankası DHB'de yaptığı usulsüzlüklerden de dolayı da soruşturuluyor. 1997 Kasım ayından 2004 Ocak ayına kadar Bank Hapoalim'de yönetim kurulu üyeliği yapan Dankner, 2004'te başkan yardımcısı odu. 2007'de bankaya başkan olan Dankner 2009'da İsrail Merkez Bankası'nın da talebiyle görevinden alındı.

BİZE ULAŞIN