Gecekondu Holding

Zeytinburnu'nun gecekondu mahallesi Beştelsiz'in 5 yıl önce başlayan macerası dev bir ekonomi yarattı. Bavul ticaretinin merkezi haline gelen ve milyar dolarlık ihracat yapan mahallede 60 metrekarelik gecekondunun fiyatı 3 milyon TL

Türkiye'nin ilk gecekondu bölgelerinden İstanbul Zeytinburnu'ndaki Beştelsiz Mahallesi'nin kaderi bavul ticaretiyle değişti. Mahellenin macerası 5 yıl önce fireci denilen artık kumaşları toplayan kişiler tarafından apartman altlarında ihracata yönelik pijama ve çocuk giyimi üretimiyle başladı. Mahalle, kısa sürede hesaplı giyim ürünlerinin peşinden koşan Balkan ülkeleri, Ortadoğu, Rus ve Kuzey Afrika'dan gelen müşterilerin merkezi oldu. Ticaret, beraberinde emlak fiyatlarına da rekor artış getirdi. 2007'de 150 bin TL'ye satılan 90 metrekarelik gecekondu dükkânın fiyatı 3 milyon liraya çıktı. Mahalle halkı evleri boşaltıp binaları mağazalara çevirmeye başladı. Konfeksiyon atölyeleri hariç sadece satış yapan 400'e yakın şirketin yıllık cirosunun ise milyar doları geçtiği belirtiliyor.

MİLYON DOLARA DÜKKAN

Beştelsiz'deki dönüşüm en çok emlak fiyatlarını etkiledi. Son iki yılda emlak fiyatlarında yüzde 100 artış gerçekleşti. Mahallenin en ünlü caddeleri olan Balıklı Yolu ve Dr. Sadık Ahmet Caddesi'nde boş dükkân bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. 50-60 metrekarelik dükkânların kirası 5-10 bin TL arasında değişirken, 3 katlı bir iş hanının kirası ise 45 bin TL'ye kadar yükseldi. 2007'de 165 bin TL'ye satın alınan bir dükkânın bugünkü satış bedelinin 3 milyon TL'ye çıktığını söyleyen Pepa Pijamaları'nın sahibi Yesari Selamet, "90 metrekarelik bu dükkâna bu yıl başında 1.5 milyon TL istediler. Bugün ise fiyat 3 milyon TL'ye çıktı. 60 metrekarelik başka bir dükkân geçtiğimiz günlerde 4.5 milyon dolara satıldı" dedi. Konut olarak kullanılan binalar da iş hanına dönüşmeye başladı. Fiyatları ise 3-4 milyon TL'ye çıktı.

YEŞİLDİREK'İ SOLLADI

Beştelsiz'deki bu piyasayı yaratan üreticiler, aslında bu işe Yeşildirek'teki esnafın artık kumaşlarını toplayarak başladı. Ancak zamanla Beştelsiz'de işler o kadar büyüdü ki, Yeşildirek esnafı bile buraya akın etmeye başladı. Son dönemde Laleli esnafının da Beştelsiz'e gelmeye başladığı belirtiliyor.

400 bin adet pijama satıyor
Beş telsiz'de 7 yıldır faaliyet gösteren Cebeli Tarık Pijamalarının sahibi Mehmet Ali Telli, yılda 400 bin adet pijama sattıklarını söyledi. Aynı zamanda çocuk giyimi de üreten Telli, Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerine ihracat yapıyor. Üretimlerinin de Zeytinburnu'nda olduğunu belirten Telli, "Burada 200 metrekarelik showroom'umuz var. Beştelsiz piyasası görselliği çok iyi yakaladı. Tecrübeli esnaflar var. Çok seri üretim yapılıyor" diye konuştu.

"Çin'de bile bu fiyatı bulamazsınız"
Beş telsiz'de bir pijama takımı 10 TL'ye, bir eşofman altı ise 7 TL'ye satılıyor. Düşük kâr marjıyla yüksek montanlı üretim yapan mahalle esnafı, ihracat yaptığı pazarların taleplerini de çözmüş durumda. Fason üretim yapan Bozyel Konfeksiyon'un sahibi Muhsin Baltan, ayda 40 bin takım pijama ürettiklerini söyleyerek, "50 kuruş kârla üretim yapıyoruz. İmalatçı çok düşük fiyata satmak zorunda ki Uzakdoğu ile rekabet edebilsin. Çin'de bile bu fiyata ürün yaptıramazsınız. Onun için tempo yüksek" dedi.

Almanya ve Hollanda'ya ihracat
ımart ve Mızıkçı markalarıyla bayan ve çocuk eşofmanı üreten Mustafa Şahin, mahallenin en deneyimli esnaflarından. Ağırlıklı olarak Almanya ve Hollanda'ya ihracat yapan Şahin, yıllık 4 milyon adetlik satış yapıyor. Yeşildirek'ten Beştelsiz'e taşınan Şahin, bunun nedenini şöyle özetledi: "Biz zaten ucuz mal yapıyorduk. Uygun pazar olduğu için buraya geldik. Beştelsiz ucuz olduğu için yurtdışından fazla müşteri geliyor."

BİZE ULAŞIN