Akbank'tan tasarruf çağrısı

Akbank, nisan ayında başlattığı ''Tasarruf Seferberliği''nin boyutlarını, 31 Ekim Tasarruf Günü'nde, en üst düzey katılımla genişletti.

Akbank açıklamasına göre, Öğrencilere tasarruf eğitimi veren Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Türkiye'nin ''tasarruf açığını kapatmak'' için herkesin tasarruf konusunda bilinçlendirilmesinin öneminden bahsetti. Dinçer'in yanı sıra Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ve Akbank Gönüllüleri de ilköğretim okullarında öğrencilere ''tasarruf eğitimi'' verdi. Derslerde öğrencilerin finansal okuryazarlıklarını geliştirecek bilgiler veren Akbank üst yönetimi ve çalışanları, derslere katılan çocuklara kumbara hediye etti.

Tasarruf Seferberliği kapsamında 100'e yakın çalışanıyla bugüne kadar yaklaşık 2.500 çocuğa eğitim veren Akbank, 2012 – 2013 eğitim yılında 5.500 çocuğa daha bu eğitimi vermeyi hedefliyor. 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında şubelerinde 20.000 çocuğa Uğurböceği kumbarası hediye eden Akbank, bu güne özel olarak, şubelerine gelen ve Akbank Çağrı Çerkezi'ni arayan tüm müşterilerini tasarrufa davet etti. Akbank, tasarrufu teşvik etmek için ayrıca 31 Ekim 2012 Çarşamba ''Dünya Tasarruf Günü''nde, Akbank'tan Vadeli Mevduat, Birikimli Mevduat, Esnek Birikim Hesabı, Altın Hesabı, Yatırım Fonu gibi herhangi bir yatırım ürünü açan tüm yeni müşterilerine, mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden 1 sene boyunca her ay 2 EFT ve 20 havaleyi ücretsiz yapma avantajı sundu. Nisan ayında başlattığı Tasarruf Seferberliği kapsamında tasarruf yapanları Ekonominin Kahramanları olarak konumlandıran Akbank, avantajlı birikim hesapları ve binlerce öğrenciye verdiği tasarruf eğitimleriyle de desteğini sürdürüyor.

-Suzan Sabancı Dinçer'den ''Tasarruf Seferberliği''ne katılım çağrısı-

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü'nde Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlköğretim Okulu'nda öğrencilere ders veren Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, çocuklara tasarrufların ülke ekonomisi için taşıdığı önemi anlattı. Öğrencilere ''harcama'', ''yardım'', ''birikim'' ve ''yatırım'' konularında bilgi veren Dinçer, para biriktirmek için hedef koymanın öneminin altını çizdi ve öğrencilere küçük tutarlarla da para biriktirilebileceğini anlattı. Sabancı Dinçer, çocukları tasarrufa özendirmek amacıyla birer Akbank kumbarası da hediye etti.

Dinçer, Akbank'ın yürüttüğü Tasarruf Seferberliği'ne ilişkin bilgi verirken, ''Biz, bu geniş kapsamlı Tasarruf Seferberliği'ni, ekonomi yönetimimizin koyduğu 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini temel alarak başlattık. Büyüme için yatırımlara, yatırımlar için de iç kaynaklara ihtiyaç bulunuyor. Bu ihtiyaç önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Sahip olduğumuz genç nüfusun bu bilinçle yetişmesi ve finansal okur-yazarlığa sahip olması ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyor. Bugün sadece eğitim vermekle kalmıyoruz. 16 bine yakın Akbanklı, şubemize gelen, çağrı merkezimizi arayan her müşterimizin Dünya Tasarruf Günü'nü kutluyor ve tasarrufa davet ediyor'' dedi.

Dinçer, Türkiye'nin tasarruf açığının kapatılabilmesi için herkesi ''Tasarruf Seferberliği"ne katılmaya davet ederek şöyle konuştu: ''Bu seferberlik, Türkiye'nin seferberliğidir; ekonomi yönetimimizin de bu konuda çalışmaları ve çağrıları bulunuyor. Türkiye'de iç tasarrufların gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 24'lerden, yüzde 12'lere inmiş durumdadır. Amacımız Türkiye'de tasarruf oranını yeniden yüzde 20'lerin üzerine çıkarmak olmalıdır. Bu nedenle, ekonomi yönetimimizin tasarrufların artırılması için gösterdiği çabalara herkesin katılımı hayati önem taşımaktadır.''

-''Akbank'ın özel eğitim gören gönüllüleri ilköğretim okullarında binlerce öğrenciye ulaştı''-

Seyrantepe Atatürk İlköğretim Okulu'nda öğrencilerler bir araya gelen Hakan Binbaşgil ise Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme performansını devam ettirmesi ve uzun vadeli riskleri ortadan kaldırıp kırılganlığı azaltması için tasarruf oranlarının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Binbaşgil,Şunları kaydetti:

''Ülkemizde tasarrufun artırılması için 3 konuda önemli çalışmalar yapılıyor. Uzun vadeli tasarrufun özendirilmesi için özel bireysel emeklilik sistemine teşvikler getiriliyor. Yastık altında duran altınların finansal sisteme kazandırılması için adımlar atılıyor. Türkiye'de 100 ila 300 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen bir altın tasarrufu bulunuyor. Bu alandaki çalışmaların daha başında olmamıza rağmen 1,5 yılda bankacılık sektöründe 10 milyar dolara yakın altın mevduatı birikti. Mevduatların vadesinin uzamasına yönelik çalışmalar da sürüyor. Akbank olarak tasarruf konusunda önemli sorumluluğumuzun bulunduğuna inanıyoruz ve bu konuyu sahipleniyoruz.

'Ekonominin Kahramanları' ile halkımızı tasarrufa özendiren bir iletişim kampanyası başlattık. Bugün ayda 50-100 TL ile Akbank'ta tasarruf yapabilmek mümkün. Bu alanda ve altın konusunda birçok yeni ürün çıkardık. Ayrıca Akbanklı arkadaşlarımızla birlikte gönüllü olarak ilkokullarda öğrencilere eğitim veriyoruz. Çalışmalarımız sırasında aldığımız geri dönüşler tasarruf konusunda çocuklara ve gençlere odaklanmamızın doğruluğu konusundaki inancımızı daha da perçinliyor. Çocuklarımızın küçük tutarlarla para biriktirmenin mümkün olmadığına dair inançları, bir ders saatinde verilen çok temel bilgiler ile bile değişiyor. Daha yüksek tutarlarda ve uzun vadede biriktirecekleri para ile yapılabilecekler konusunda ise çocuklarımızın hayal güçleri sınır tanımıyor.''

Binbaşgil, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ''Okul Dostu'' Programı kapsamında tasarrufla ilgili hazırladıkları eğitim programı ile 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 2.500'den fazla çocuğu tasarrufa özendirdiklerini dile getirerek, ''Yeni öğretim yılında bu sayıyı daha da artıracağız. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında da Türkiye genelinde en az 5,500 çocuğumuza daha bu eğitimin verilmesini hedefliyoruz. Tasarruf bilincinin daha da yaygınlaşmasına, tasarrufların arttırılmasına destek vermeye devam edeceğiz'' dedi.

BİZE ULAŞIN