Fatih Projesi'ne 1.4 milyarlık kaynak

Türkiye'ye eğitimde çağ atlatacak Fatih Projesi bütçede aslan payını aldı. Projeye ayrılan ödenek yüzde 72 oranında artırılarak 1.4 milyar liraya çıkarıldı

Kamunun bilişim yatırımlarında en büyük payı 1.4 milyar dolarlık ödenekle Türkiye'ye eğitimde çağ atlatacak Fatih Projesi aldı. Böylece proje için bu yıl aktarılan 803 milyon liralık ödenek yüzde 72 artırılmış oldu. Ankara-İstanbul metro projesi için de 1.2 milyarlık kaynak ayrıldı.

YUMUŞAK İNİŞ SÜRÜYOR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı bütçe sunumunda Türkiye ekonomisinin "yumuşak iniş" sürecini başarıyla devam ettirdiğini söyledi. Şimşek, "Bu süreç, büyüme kompozisyonunun iç ve dış talep arasında dengelenmesi, cari açığın daralması ve enflasyonist baskıların azalmasıdır" dedi. Okullarda teknolojiyi geliştirmek için Fatih Projesi'ne gelecek yıl da devam edeceklerini dile getiren Şimşek, şöyle konuştu: "Bu proje için ayrılan 80.3 milyon lirayı 1.4 milyar liraya çıkartıyoruz. 2 milyon 184 bin öğrenciye yüksek öğretim hizmetlerini harçsız sunuyoruz. Bu öğrenciler için 489 milyon liralık katkı payını devlet karşılayacak." Öte yandan, gelecek yılın bütçesinde kurumların yatırım ödenekleri yüzde 20 artırılarak 39.2 milyar liraya çıkartıldı. Buna göre, metrolara 1.2 milyar, enerjiye 2.4 milyar, sağlık yatırımlarına da 2.2 milyar lira ödenek aktarılacak. Havayolu yatırımlarına da yüzde 366'lık artışla 646 milyon liralık kaynak sağlanacak.

BİZE ULAŞIN