İş Bankası'ndan yeni ödeme sistemi

Ödeme sistemlerinde yeni ürünler sunan Türkiye İş Bankası, patent başvurusunda bulunduğu, Türkiye'de ilk olan ödeme teknolojisi Parakod uygulamasını başlattı.

Yeni ödeme sistemin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, mobil dünyanın her geçen gün geliştiğini belirterek, dünyada 1 milyar civarında akıllı telefon olduğunu söyledi.

Türkiye'de 6-8 milyon arasında akıllı telefon olduğu bilgisini veren Sezen, bu rakamın 2014 sonrasında 50 milyona çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Buna paralel olarak elektronik ticaretin de arttığına işaret eden Sezen, geçen yıl 22 milyar lira olan elektronik ticaret hacminin bu yıl 9. ay itibariyle bu rakama ulaştığını ve yıl sonu için de 30 milyar liralık bir rakam beklendiğini ifade etti.

Müşterilerin bu sistemi kullanabilmesi için Android ya da IOS işletim sistemine sahip olması gerektiğini anlatan Sezen, telefona ekstra bir aparat takılmasına gerek olmadığını ve sim kartın da değişmesinin gerekmediğini dile getirdi.

Cep telefonunda internet bağlantısının ve kamera olmasının yeterli olduğunu söyleyen Sezen, yeni sistemin müşterilere kredi kartı taşımadan alışveriş imkanı verdiğini ifade etti.

Yeni sistemde müşterinin kredi kartı bilgilerini alma ve tutmanın bulunmadığını dile getiren Sezen, sözlerine şöyle devam etti:

''Bugünden itibaren bu sistemi yaygınlaştıracağız. Bunu katalog, gazete, afiş gibi mecralar üzerinden satın almalarını sağlayacağız. Şu anda ilk uygulama kredi kartlarında, ikinci faz olarak banka kartlarını da devreye alacağız. Bu sistem anlaşmalı olduğumuz iş yerleri ile geçerli. Başlangıçta IOS ve Android işletim sistemi var. Ama hedefimiz Parakod uygulamasını tüm işletim sistemlerine uygun hale getirmek.''


''1 YIL ÖNCE PATENT BAŞVURUSUNDA BULUNDUK''

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran ise yeni sistemi geliştirirken, ''İnternetten hiçbir bilgi girmeden ödemeyi sonlandırabilir miyiz?'' konusuna odaklandıklarını söyledi.

Bunu da Parakod uygulamasında başardıklarını anlatan Aran, bundan 1 yıl önce patent başvurusunda bulunduklarını bildirdi.

Bu başvuruyu beklerken 27 Eylül'de Bank of America'nın ''dünyada ilk kez'' diyerek bu uygulamayı duyurduğunu belirten Aran, ''Dünyada ilk olma konusunu patent başvurusu ile kazanıyor olabiliriz. Müşterilerine Türkiye'de ilk duyurma konusunda da ilkiz. Bank of America bunu yapınca, biz de patent sonucu beklemeden müşterilerimizle bu ürünü tanıştırmanın zamanının geldiğini düşündük'' dedi.

Türkiye'de İş Bankası internet bankacılığını kullanan 2 milyon müşterinin olduğu dile getiren Aran, sözlerine şöyle devam etti:

''Cep telefonunu kullanan 300 bin müşterimiz var. Kredi kartı sayımız ise 5 milyonun üzerinde. Türkiye'deki elektronik ticaret hacmi de 30 milyar lira. Dolayısıyla internet üzerinden kredi kartı kullanımı 30 milyar liralık bir hacim. İş Bankası kredi kartı müşterilerinin e-ticaret kullanan müşterilerinin sayısını 2 milyon olarak düşünebiliriz. Cep telefonundaki 300 bin sayısının bu ürünle 2 milyona geleceğini düşünüyorum. Bu ürünün müşteriye hiçbir maliyeti yok. Kredi kartı bilgisinin bankanın dışına çıkmadığı bir sistem.''


SİSTEM NASIL İŞLİYOR?


İş Bankası müşterileri Parakod uygulaması sayesinde, cep telefonları ile hem internet üzerinden hiçbir kart bilgisi girmeden hem de mağazalardan yanlarında kredi kartı bulundurmalarına gerek duymadan istedikleri ürün veya hizmeti QR kod (quick response kod-cep telefonu kameralarından okutulabilen barkod) teknolojisi ile satın alabilecek.

Mevcut durumda mobil ödeme sistemlerinden faydalanmak isteyen müşterilere sunulan çözümlerde tüketicinin telefon üzerine ilave bir cihaz takması ya da SIM kartını değiştirmesi gerekirken, Parakod uygulamasında ilave bir cihaza ya da kart değişikliğine ihtiyaç duyulmuyor.

Uygulamanın, kamera ve internet bağlantısı bulunan bir cep telefonuna indirilerek kullanılmaya başlanabilmesi tüketiciler için avantaj oluşturuyor.

İş Bankası müşterilerinin şubeye gitmeden bankacılık işlemlerini tamamlayabildikleri İşCep uygulamasının içinde bir özellik olarak yer alan Parakod'u kullanabilmek için öncelikle İşCep müşterilerinin kredi kartı veya müşteri numarası ile yeni özelliği aktive etmesi gerekiyor.

Uygulama, cep telefonu üzerinde kredi kartlarına ait son kullanım tarihi, kart numarası, şifre ve benzeri hiçbir bilginin tutulmaması ve aktivasyonun bir defaya mahsus gerçekleştirilmesi, alışveriş anında yeniden kart bilgilerinin girilmesine gerek kalmaması sebebiyle basit ve güvenli olma özelliğini taşıyor.

Parakod uygulaması Android ve IOS (iPhone 3GS ve üzeri) işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışıyor. Android ve iPhone 3GS ve üzeri iPhone cihazına sahip İşCep kullanıcıları diledikleri Maximum veya Maximiles Kartlarını uygulama içindeki Parakod seçeneği ile aktive ettikten sonra anlaşmalı e-ticaret sitelerinde ödeme ekranında, anlaşmalı mağazalarda ise POS cihazı ya da pinpad ekranında çıkacak QR kodu cep telefonlarının kameralarından okutarak alışverişlerini tamamlayabiliyor.

Başlangıç aşamasında fiziki ve sanal POS'lar üzerinden kartsız alışverişe imkan verecek uygulamanın sonraki aşamalarında katalog, gazete, dergi, afiş gibi alanlarda da beğenilen ürünlerin satın alınması, fatura ödemesi işlemlerinde kullanılması hedefleniyor.

BİZE ULAŞIN