Üçlü çeteye darbe

Tarafsızlığı sorgulanan kredi derecelendirme kuruluşları Fitch, S&P ve Moody's'e Çin'den kötü haber geldi. Pekinli Dagong, Moskovalı RusRating ve ABD'li Egan-Jones bir araya gelerek Universal Credit Rating'i kurdu. Yeni reyting şirketi Hong Kong'dan yönetilecek

Ekonomik krizde çeşitli ülkelere verdikleri hatalı notlar ve tutumları nedeniyle eleştirilen uluslararası kredi derecelendirme kuruşlarına Pekin'den kötü haber geldi. Türkiye'ye verdikleri haksız notlar nedeniyle Avrupa Birliği tarafından yerli reyting kuruluşu fikrinin ortaya çıkmasını sağlayan Fitch, Standard&Poor's ve Moody's'e karşı Rus, Çin ve ABD'li 3 reyting şirketi bir araya geldi. Geçen hafta Çin'in başkenti Pekin'de buluşan Moskova merkezli RusRating, Çinli Dagong ve ABD'li Egan-Jones güçlerini Universal Credit Rating Group (UCRG) çatısı altında birleştirdi.

MERKEZİ HONG KONG'DA
Çin'de bir araya gelen RusRating Başkanı Richard Hainsworth, Dagong Global Credit Rating Başkanı Guan Jianzhong ve Pensilvanya merkezli Egan-Jones Ratings Başkanı Sean Egan yeni uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun merkezinin Hong Kong olacağını açıkladı. RusRating Başkanı Richard Hainsworth, mevcut 3 ABD'li kredi derecelendirme kuruluşunun küresel ihtiyacı karşılamadığını belirtti. Üç şirketin oluşturduğu yeni derecelendirme kuruluşunun ana sloganı ise, "Tarafsız, bağımsız ve uluslararası olmak" şeklinde belirlendi. Rekor büyüme gösteren Türkiye'nin görünümünü artırmak yerine düşüren reyting şirketlerine en sert tepkiyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan göstermişti. S&P'yi "İdeolojik davranıyorlar" diye eleştiren Erdoğan'a Avrupa Birliği'nden de destek gelmişti. "Yerli kuruluş" tartışmalarının bir benzerini yaşayan Avrupa, reyting kuruluşlarını saf dışı bırakacak plan üzerinde çalıştığı açıklamıştı.

170 yıllık tarihi var
İlk kredi derecelendirme oluşumunu 1841'de Louis Lewis Tappan kurdu. Reyting konseptini ise Moody's'in kurucusu John Moody gerçekleştirdi. 1913'te şirketlerin performanslarını ölçmek üzere kurulan Fitch de 1924'te halen kullanılan 3 harfli derecelendirme çizelgesini piyasaya sundu.

Dagong ABD'nin notunu indirdi
UnIversal Credit Rating Group'u oluşturan 3 şirketin en eskisi Çinli Dagong. Çinli şirket 1994'te, ABD'li Egan-Jones 1995'te RusRating ise 2001'de kuruldu. Fransa, İspanya gibi ülkelerin notlarını indiren Dagong, ağustosta ABD'nin A+ olan kredi notunu, negatif görünüm ile A seviyesine indirerek dikkat çekmişti.

Kırmızı kar yağarsa notunuz artar!
Reyting şirketleri birbirinden ilginç bahanelerle ekonomisi her geçen gün güçlenen Türkiye'nin kredi notunu artırmamakta direniyor. Sıfırcı hoca Moody's dün de garip bir değerlendirmeyle adeta "Kırmızı kar yağarsa notunuz artar" dedi. Kuruluş açıklamasında "toplumun laik ve dindar kesimleri arasındaki görüş ayrılıklarından kaynaklanan siyasi kargaşalar"ı not artışının önünde engel olarak saydı. Cari açık düşüp, döviz rezervleri rekor kırarken Moody's'in "Cari açığı azaltın, rezervinizi yükseltin" demesi de ilginç bulundu.

BİZE ULAŞIN