Aktif Bank yurtdışında büyüyecek

Yurtdışı yatırımlarına hız veren Aktif Bank yeni satın almalarla büyüyecek. Genel Müdür Halisdemir "Yurtdışında bir leasing şirketine ortak olacağız" dedi

Çalık Grubu iştiraklerinden Aktif Bank, yurtdışında büyüme stratejisini yeni alımlarla güçlendirecek. Aktif Bank Genel Müdürü Önder Halisdemir, bankanın dış alımlarla ilgilendiğini, yurtdışında bir leasing şirketiyle ortaklık yapacaklarını söyledi. Halisdemir, "Yabancı ortaklık önümüzdeki yıllarda gündeme gelebilir. Ama stratejik ortaklık olursa ilgilenebiliriz. Şu anda bu da gündemimizde değil. Biz yabancı ülkelerde yatırımlar yapıyoruz. Yurtdışında bir leasing şirketine ortaklığımız söz konusu. Yabancı ortaklıktan ziyade dış alımlarımız önemli olacak" dedi.

45 KAT BÜYÜDÜK

Bankacılık sektörünün yeni bir kırılma noktasının arifesinde olduğunu belirten Halisdemir, sektörün geldiği noktada şube sayısının fazlalığının ekonominin değil sorunun büyüklüğünü gösterdiğini ifade etti. Halisdemir, "Genel müdürlüklerin fabrika, şubelerin de fabrika satış mağazaları olduğu demode iş biçimi artık yıkılıyor. Şube dışı kanallar müşteriler için öncelikli hale geldi. Artık sektörde başarı, hizmeti müşteriye götürmekten geçiyor" diye konuştu. Aktif Bank'ı "Yeni jenerasyon bankacılığın mucidi" olarak konumlandırdıklarını belirten Önder Halisdemir, 2007'den bu yana 45 kat büyüyerek "Türkiye'nin en hızlı büyüyen bankası" olma unvanını elde ettiklerini vurguladı. Şubesiz bankacılığı yeni stratejilerinin temeli olarak gördüklerini vurgulayan Aktif Bank Genel Müdürü, şunları söyledi: "Geleneksel bankacılık ölüyor. Aktif Bank olarak tüketici davranışlarındaki değişimleri fark ettik. Bankacılıkta yapılmayanı yapmaya odaklandık. Yenilikçi yaklaşımımız ve müteşebbis iş tutuşumuzla dağıtım kanalları, fonlama ve ödeme sistemlerinde tabuları yıktık."

BÖLGESEL BANKA HEDEFİ

Aktif Bank'ın bankacılık faaliyetlerini "Doğrudan Bankacılık", "Şehir Bankacılığı"ve "Bölgesel Bankacılık" olmak üzere 3 sacayağı üzerine inşa ettiğini söyleyen Önder Halisdemir, sanal dünya ile gerçek hayatı entegre ettiklerini vurguladı. Halisdemir, Türkiye'de ilk kez kurulan bir model olan "Şehir Bankacılığı" ile de ekonominin kılcal damarlarına girdiklerini söyledi. Halisdemir, Aktif Bank'ın yakın coğrafyalarda yeni lisans, iştirak veya ortaklıklar aracılığıyla finans hizmetlerinin verilmesine dayanan "Bölgesel Bankacılık" yaklaşımının Türk bankacılığının yüksek know-how seviyesi, hedeflenen pazarlarla Türkiye'nin gelişen ekonomik ilişkileri ve iş hacimlerinden oluştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Bölgesel bankacılıkla yakın coğrafyamızda organik olarak yayılmanın yanı sıra ülkemize yeni yatırımlar çekme yönünde de adımlar atıyoruz."

2012'DE 21 ÖDÜL
Aktif Bank'ın bankacılık sektörüne birçok yenilik kattığını söyleyen Önder Halisdemir, fonlama yapısını sürekli genişleterek Türkiye'de yeni piyasaların oluşmasına katkı sağladıklarını belirtti. Halisdemir "Mucidi olduğumuz ve ilk olarak 2009'da 35 milyon TL tutarında çıkardığımız "commercial paper" (özellikli banka bonosu) ile bugüne kadar 5.3 milyar TL tutarında ihraç yaptık. Diğer bankaların da bizi izlemesiyle artık Türkiye'de bankaların bono ve tahvil çıkarması sıradan bir konu oldu" dedi. Aktif Bank Genel Müdürü Halisdemir, 2011'de "Financial World Innovation"da dünyanın en büyük dört bankasını geride bırakarak "En Yenilikçi Banka" seçildilerini hatırlatarak, "2012'de finans dünyasında farklı yarışmalarda 19'u uluslararası olmak üzere 21 ödül aldık" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN