Perakende 10 milyar dolar bekliyor

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, önümüzdeki 3-4 yıl içinde perakende sektörüne 10 milyar dolarlık yatırım beklediklerini bildirdi.

BMD, ortaklıklar ve satın almalar konusunun ele alındığı bir panel düzenledi. BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele ortaklık sürecinin üç ayağını temsilen L Capital Yatırım Direktörü Andrea Bertoncello, Mavi Genel Müdürü Cüneyt Yavuz, Goldman Sachs International Yatırım Bankacılığı Bölümü Türkiye Ülke Müdürü Çağlayan Çetin ve Deloitte Türkiye Finansal Hizmetler Yöneticisi Başak Vardar katıldı.

Global ortaklıkların markalara sağladığı katkılara, ''Neden ortak bulmalıyız, nasıl ortak olmalıyız, kiminle ortaklık kurmalıyız'' sorularına yanıt aranan panelde BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, dünyada önümüzdeki 20-30 yıl içinde en büyük sıkıntılardan birinin perakende lokasyonlarına ulaşmak olacağını söyledi.

Perakendeciliğin acilen büyümek zorunda olduğu görüşünü aktaran Yılmaz, 10-15 sene sonra belli büyüklüğe gelinmediği takdirde o günün şartlarında büyümenin o kadar da kolay olmayacağını, daha yüksek bariyerlerle karşı karşıya kalınacağını belirtti.

Türk perakende sektörünün çok dinamik olduğuna ve hızlı büyüdüğüne işaret eden Yılmaz, büyümenin devam etmesi için genç perakende şirketlerinin sermaye derinliğinin artması gerektiğini ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, geçtiğimiz günlerde, Fitch'in not artırımıyla beraber önümüzdeki iki üç yıl içerisinde, Türkiye'ye 32 milyar dolar yatırım geleceğini söylediğini hatırlatan Yılmaz, Türkiye perakendesinin büyüklüğünün de 250 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Yılmaz, şöyle devam etti:

''Yani neredeyse Türkiye Gayri Safi Milli Hasılası'nın üçte biri kadar bir perakende sektör büyüklüğü var. Dolayısıyla bu 32 milyar doların hemen hemen 10 milyar dolarını biz perakende sektörü olarak istiyoruz. Buna hazırlıklı olmamız lazım. 10 milyar dolarlık bir yatırımı önümüzdeki 3-4 yıl içinde perakende sektörüne bekliyoruz.''

L Capital Yatırım Direktörü Andrea Bertoncello de, Türkiye'ye yapılan yatırımların avantajlarının çok fazla ve açık olduğunun altını çizerek, Türkiye'de çok sağlam bir ekonomi olduğunu kaydetti.

Bertoncello, Türkiye ekonomisinin güçlü temelleri olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de yatırım yapmanın zorluklarına baktığımızda, yabancı yatırımcının karşısında gördüğü rakamlara olan güveni önemli. Türkiye'de yüksek ihtimalle tam olarak son metotların kullanıldığı denetim ve muhasebe sistemleri ile yapılmış rakamlara ulaşmak bazen zor olabiliyor. Kağıt üstünde olmayan unsurlar çok önemli. Yatırım yaparken, yabancı yatırımcının duyacağı güveni artırmak çok önemli. Türkiye'de perakende sektörünün geleceğinde çok büyük bir potansiyel var. Tıpkı Türkiye ekonomisinde olduğu gibi, perakende sektörünün de çok sağlam temelleri var. Durum, orta ve uzun vadede sürüdürülebilir gözüküyor. Türkiye'de büyümeye hala çok yer var.''

Goldman Sachs International Yatırım Bankacılığı Bölümü Türkiye Ülke Müdürü Çağlayan Çetin de, ''Gelen yatırımcıdan ne beklendiği önemli, beklentiye göre ortaklık yapılanması tamamlanabilir. Hiç değinilmeyen bir konu ise halka arz konusu. Maalesef Türkiye'de perakende sektöründe halka açık çok fazla şirketimiz yok. Halka arzların önümüzdeki dönemde bir ortaklık yapısı haline geleceğini düşünüyorum'' dedi.

BİZE ULAŞIN