Vakıfbank'ın kârı 1 milyar eşiğini aştı

Bu yıl şubeleşme ve istihdamda rekor kıran VakıfBank, 9 aylık dönemde 1 milyar TL kâr eşiğini aşmayı başardı. Genel Müdür Süleyman Kalkan, "Aktif büyüklüğümüz 98.2 milyar oldu" dedi

9 aylık bilançosunu açıklayan Vakıf- Bank, yılın üçüncü çeyreğinde net kârını bir önceki döneme göre yüzde 7.3 artırarak 305.2 milyon TL'ye çıkardı. Bankanın 9 aylık net kârı ise yüzde 4.6 artışla 1 milyar 9 milyon TL olarak gerçekleşti. Aktif büyüklüğü ise yüzde 10 oranında artışla 98.2 milyar TL'ye ulaştı. 2012'yi "KOBİ yılı" ilan eden VakıfBank, 9 ayda KOBİ'lere kullandırdığı krediyi yüzde 52 artırarak, 13.1 milyar TL'ye çıkardı. Bu dönemde 61 şube açan ve bin 350 kişiye yeni istihdam olanağı sağlayan banka, aynı dönemde bankacılık sektöründeki net istihdam artışının üçte birinden fazlasını gerçekleştirdi. VakıfBank, 2 yılda açtığı 196 şubeyle de orta büyüklükteki bir bankanın toplam şube sayısını geride bıraktı.

NET FAİZ GELİRLERİ ARTTI

VakıfBank'ın toplam aktifler içindeki payı yüzde 65.3'e çıkan nakdi kredileri, geçtiğimiz yıla göre yüzde 17 artışla 64.1 milyar TL'ye yükseldi. Bankanın 9 aylık bilançosunu değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, reel sektöre sundukları desteği artırarak sürdürdüklerini ifade ederek, "Sektördeki kârlılık artışına paralel olarak net kârımızı bir önceki çeyreğe göre yüzde 7 artırmayı başardık. Kâr artışında, kaynaklarımızı çeşitlendirerek maliyetlerin düşürülmesi etkili oldu. Ayrıca KOBİ ve bireysel odaklı kredi büyümesiyle sağlanan getiri oranlarının artırılması sayesinde, net faiz gelirlerimizin geçen yıla göre yüzde 32 oranında artmasının da katkısı oldu. Bu durum, sağlıklı, istikrarlı ve sürdürülebilir gelir artışını sağlayacak bir portföye sahip olduğumuzu gösteriyor" diye konuştu. 2012'yi KOBİ yılı ilan eden Vakıf- Bank, 2011 yılsonunda 8.6 milyar TL olan KOBİ kredilerini, Eylül 2012 itibarıyla yüzde 52 oranında artırarak 13.1 milyar TL'ye çıkardı. KOBİ segmentindeki güçlü büyümenin sürdüğünü vurgulayan Kalkan, şunları söyledi: "Yılın başında belirlenen bankacılık stratejisine uygun olarak kredilerde büyüyoruz. Toplam kredilerimiz yıllık yüzde 17 büyüme ile 64 milyar TL'yi aştı. Son bir yıldaki kredi büyümem izin dörtteü çünü KOBİ segmentinde sağladık."

1.350 yeni istihdam

2012'nin üçüncü çeyreğinde 51 şube açan VakıfBank toplam şube sayısını 741'e yükseltti. Bankanın şube sayısı yüzde 9.29'luk artışla, sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşti. VakıfBank'ın ilk 9 ayda açtığı şube sayısı da 61 oldu. Bu dönemde toplam bin 350 kişiye iş imkânı sağlayan banka, sektördeki net istihdam artışının üçte birinden fazlasını yaptı.

BİZE ULAŞIN