İngiliz turist teşvik bekliyor

Kriz nedeniyle Türkiye'ye bu yıl daha az turist gönderen İngiliz acenteler Türk turizmcilerden teşvik bekliyor. Acenteler 2013 için verilen zamlı fiyatların uçaklardaki 'ayak bastı ücretleri' ile telafi edilmesini talep ediyor

İngiliz seyahat acenteleri Türk turizmcilerden teşvik bekliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Londra'daki World Travel Market fuarında görüştüğü acentelerin kişibaşı 15-20 euro arasında bulunan ayakbastı ücretlerine indirim yapılması ya da bu alanda teşvik beklentileri olduğunu söyledi. Özarslan, ekonomik krizin etkisiyle bu yıl yüzde 10 küçülen İngiliz pazarından 2013'te daha umutlu olduklarını, konuyu özel havayolu şirketleriyle değerlendireceklerini söyledi. İngiltere'den en fazla turist getiren seyahat acentesi Thomas Cook'un Türkiye temsilcisi olan Diana Turizm'in Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul ise İngilizler'in ekonomik kriz nedeniyle seyahat harcamalarını kıstığını ve daha ucuz alternatifler aradığını belirterek bazı teşviklerin onları yeniden Türkiye'ye çekebileceğini ifade etti.

'Cesaret lendi rici olur'
Tonbul, "Önümüzdeki yılla ilgili gerek havaalanları ile oteller gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılacak her türlü destek uçuş sayılarını artırmada cesaretlendirici etki yapacak" diye konuştu. Mısır, Fas gibi ülkelerin Arap Baharı'ndan sonra havayolu şirketlerine koltuk garantisi gibi teşvikler verdiğini söyleyen Tonbul, "Şimdi aynı teşvikleri bizden de bekliyorlar" dedi.

Güçlü TL fiyatları artırdı

Tonbul, İngiliz seyahat acenteleriyle 2013 kontratlarını temmuz-ağustosta tamamladıklarını, o dönemde güçlü TL nedeniyle zam yaptıklarını söyleyerek, "Üstüne sterlinin euro karşısında değer kazanması da eklenince Türkiye'nin verdiği fiyatlar İspanya gibi ülkelerin üstünde kaldı" dedi. 2013'te bu yıldan daha iyi bir sezon beklediklerini söyleyen Tonbul, "2012'den daha kötü bir sezon yaşamayız. Ancak 2013'te daha fazla teşvike ihtiyacımız var" diye konuştu.

Turizmde İngiltere'yi geride bıraktık
İngiliz The Economist dergisi, uluslararası turizmin dünyadaki krizlere ne kadar dayanıklı olduğunu ortaya koyan bir araştırma yaptı. Haberinde en çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında Türkiye'nin, İngiltere'yi de geride bıraktığını yazan dergi, "2011'de en çok ziyaret edilen 10 ülke sıralamasında 2010'a göre tek değişiklik, Türkiye'nin 6'ncı sıraya çıkarak İngiltere'nin yerini alması oldu. Fransa ise 79.5 milyon ziyaretçiyle en popüler ülke olmayı sürdürüyor" yorumunu yaptı. "Dünya Hâlâ Seyahat Ediyor" başlığıyla yayımlanan haberde, uluslararası turizmin dünya ekonomilerini altüst eden krizlere dayanıklı olduğunu gösterdiği belirtildi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre geçen yıl yüzde 4.6 artışla 983 milyon kişinin seyahat ettiğine işaret eden çalışma, bu yıl turizmin daha iyi gittiğine ve yıl sonuna kadar uluslararası ziyaretçi sayısının 1 milyarı aşacağına vurgu yaptı. Haberde ayrıca Avrupa'nın hâlâ ziyaretçi sayısında 29 milyonluk büyümeyle turizmde en büyük artış sağlayan kıta olduğuna vurgu yapıldı.


BİZE ULAŞIN