Not arttı akın başladı

Not artışını heyecanla bekleyen yabancılar harekete geçti. Katar'dan Hollanda'ya, ABD'den Almanya'ya kadar birçok dev rotayı Türkiye'ye çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek not artışını heyecanla bekleyen yabancı fonlar rotayı Türkiye'ye kırdı. Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir ülke seviyesine çekmesinin ardından harekete geçen ilk grup finans devi Credit Swiss Group ve Qatar Holding oldu. İsviçreli Credit Swiss ve Katar'ın kamu kuruluşu Qatar Holding, gelişmekte olan piyasalara yönelik bir varlık yönetim şirketi kurdu. Aventicum Capital Management adlı ortak fonun yıldızı parlayan ülkelere yöneleceğini kaydeden Qatar Holding CEO'su Ahmad Al-Sayed, "2013'ten itibaren faaliyete geçecek olan Aventicum ile Türkiye gibi yükselen pazarlara yönelik yatırımlar yapacağız" dedi.

135 MİLYARI YÖNETİYOR

Not artırımı kararından sonra elini hızlı tutan diğer bir yatırım kuruluşu ise ABD'li Lazard Asset Management oldu. 135 milyar dolarlık aktifi yöneten Lazard Asset Management, İş Bankası'nın yüzde 4.7'sini satın aldı. Yatırım kararını 5 Kasım'da yapılan not artışına bağlayan Lazard, yatırımcılarına gönderdiği açıklamada, "Not artışıyla birlikte para piyasasındaki dönüşüm etkili oldu" dedi. Daha önce Koç ve Akbank hisselerinde de alım yapan Lazard'ın İş Bankası'ndan aldığı hisselerin değeri ise önceki günkü kapanış fiyatıyla 1.2 milyar liraya denk geliyor.

TÜRK ORTAK ARAYIŞI

Türkiye'ye geçmişten bu yana ilgi gösteren yabancı fonlar yeni yöntemler de buldu. Dünya liginde faaliyet gösteren dev fonlar, yönetim masraflarını ve riski minimize etmek için lokal fonlar üzerinden yatırım yapmak için düğmeye bastı. Hollandalı Alpha'nın, Türk yatırım fonu Mediterra, Kuveytli Global Investment House'un ise Bosphera üzerinden Türkiye'ye yatırım yapacağı belirtiliyor. Türk fon firmaları Standart Ünlü PE ve Anafina'nın da dünyanın küçükorta- büyük ölçekli private equity firmalarından para toplayarak şirket satın alma görüşmelerine başladıkları ifade ediliyor.

10 AYDA 15 MİLYAR DOLAR ÇEKTİK
Ernst&Young
Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, "İlk 6 ayda 11.8 milyar dolarlık 136 birleşme-satın alma işlemi olmuştu. Ekim sonunda rakam 15 milyar dolara yükseldi. Özelleştirmelerin de sonuçlandırılmasıyla yılın 20 milyar dolarla kapatılacağını tahmin ediyoruz" dedi. Not artırımının önümüzdeki 3 yıl içinde ciddi artışa neden olacağını belirten Cantekinler, "Türkiye, Doğu Avrupa ülkeleri içerisinde işlem hacmi açısından şu anda bir numaraya yükseldi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN