'Formula pistini Intercity iyi yönetir'

Formula 1 pistine en yüksek teklifi veren 'hızlı' bankacı Sinan Akıman parayı yatıramayınca ihale Intercity'ye kaldı. İTO'dan "Güçlü bir şirketin alması bizim için iyi oldu. Intercity burayı çok iyi yönetir" yorumu geldi

Formula 1 pistinde 'bonkör bankacı' olarak hafızalara kazınan Sinan Akıman "Arkamda fonlar var" demesine rağmen teminatı yatıramayınca ihale ikinci en iyi teklifi veren Intercity'ye kaldı. İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şekip Ağdaviç, "İhalenin güçlü bir şirkette olması bizim açımızdan risksiz oldu. Vural Ak, 1 yı llık ihale bedelini anında yatırdı. Bu kendisinin kararlılığını ve mali durumunun güçlülüğünü anlatıyor" dedi. Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu da pistin ihalesinin ardından Sinan Akıman'ın nasıl bir fizibilite çıkardığını merak ettiğini belirterek, "O dönemde mantıklı olmadığını söyledim. Verilen teklifi samimi bulmadığımı belirttim. Nitekim düşüncemde yanılmadığımı bugün gördük" dedi. İhalenin Intercity'ye kalmasını da değerlendiren Tahincioğlu, şöyle konuştu: "Vural Ak hem işadamı hem de sporu bilen bir kişi olarak burayı çok iyi yönetecektir. Benim düşüncem ticari olarak pistin olduğu yeri değerlendirir. Aynı zamanda bünyemizden biri olduğu için yarışlar için kullanılmasını da sağlayabilir." Tahincioğlu, Vural Ak'ın aynı zamanda araba yarışlarına katıldığını da hatırlattı.

Ortak teknik ekip kurulacak

İstanbul Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada da pistin işletme hakkının 2023 yılına kadar Intercity'nin sahibi Eylül Tarım Oto Kiralama ve Pazarlama Ltd. Şti. tarafından yapılacağı duyuruldu. Vural Ak'ın sahibi olduğu Eylül Tarım, pistin işletmesi için yıllık 9 milyon lira artı KDV tutarında teklif vermişti. Eylül Tarım'ın 1 yıllık kira bedelini peşinen yatırarak, sözleşmeyi imzaladığı belirtildi. Sürecin bundan sonraki bölümünde, FİYAŞ ve Eylül Tarım ortaklaşa bir teknik ekip oluşturacak ve tesisler şirkete devredilecek.

10 yıl işletme hakkı
Formula 1 yarışları için yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla 2005 yılında inşa edilen, ancak yarışın organizatörü Bernie Ecclestone'ın talep ettiği yıllık 26 milyon dolarlık ücretin ödememesi yüzünden boş kalan İstanbul Park Pisti'nin işletildiği önceki 3 yıllık kiralamadan İTO, 15 milyon lira gelir elde etmişti. Yeni ihale 10 yıl 9 aylık kiralama süresini kapsıyor. İTO'nun pistin işletmesinden yaklaşık 133.5 milyon lira gelir elde etmesi, böylece yapılan yatırımın büyük bölümünü geri kazanması bekleniyor.

Bonkör bankacı ödeyemedi
İstanbul MC Yarış Sporları Ltd.'in sahibi Sinan Akıman, 2012 yılı başında bankacılığı bırakmıştı. Akıman 18 yıl Garanti Bankası'nın hazine bölümünde yönetici olarak görev yaptı. Finans dünyasından çok gece hayatıyla tanınan ve sosyetenin hızlı isimlerinden olan Akıman, Garanti Bankası'nın bir önceki Genel Müdürü Akın Öngör'ün yeğeninin eski eşi olarak biliniyor. Sosyetenin ünlü isimleri Işıl Sarraf, Ayşegül Demir'le yaşadığı aşklarla tanınıyor. Bir dönem Tarlabaşı'ndaki Eddie's Bar'ı işleten Akıman'ın ekonomik nedenlerle burayı devretmek zorunda kaldığı belirtilmişti.

Ağabeyi 'Kapital Osman'
Sinan Akıman'ın ağabeyi Osman Akıman da finans dünyasında 'Kapital Osman' olarak biliniyor. Osman Akıman, bir dönem dünyanın en büyük fonlarından Capital Group Companies'e bağlı Capital International'ın Londra'daki yöneticileri arasında yer alıyordu. 1 trilyon dolarlık varlığı bulunan Capital Group Companies'in Bayer'de yüzde 10, Wolksvagen'de yüzde 4, Siemens'te yüzde 3, Continental'de yüzde 5.1, Akzo Nobel'de yüzde 9.9, Deutschebank'te yüzde 3, Fraport'ta yüzde 5 hissesi bulunuyor. Osman Akıman'ın adı Petrol Ofisi'nin ikincil halka arzında da geçmişti. Babaları eski Büyükelçi Nazmi Akıman da dış politikanın önde gelen isimlerinden.

İstanbul Park'ın ortakları arasında TOB (% 40.65), İTO (% 39.92), İTO Eğitim Vakfı (% 0.73), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (% 10.98), İl Özel İdare (% 7.69) bulunuyor.

BİZE ULAŞIN