İtalya'da kiliseler AVM'ye savaş açtı

İtalya'da kilise alışveriş merkezlerine savaş açtı. Katolikler'e "Kutsal pazar gününde alışveriş yapmayın" çağrısında bulunan din adamları, pazar günü açık olan dükkânları kara listeye aldı

Avrupa'yı kasıp kavuran kriz nedeniyle sıkıntılı günler geçiren İtalya'da kilise ile alışveriş merkezleri (AVM) arasında büyük kavga yaşanıyor. Savaşın nedeni ise Padovalı bir din adamının Katolikler'den "kutsal pazar" gününde alışveriş yapmamalarını istemesi. Bu durum İtalya'da din adamlarının AVM'lere karşı Haçlı Savaşı başlattığı şeklinde yorumlandı. Padova'nın Arcella semtinde kilise cemaatine, ayinden sonra "Pazar günleri açık olan alışveriş merkezlerindeki tüketimi desteklememek için alışverişe gitmeyeceğimi temin ederim" şeklinde beyanlar imzalatıldı. Padova piskoposu Antonio Mattiazzo da, ailenin bir araya gelip dinlendiği pazar gününün alışverişle heba edilmemesi için, dini tatil gününe saygı gösterilmesini ve bunun tüm Padova'ya yayılmasını istedi.

KARA LİSTE ÇIKARILDI

Aslında kilisenin alışveriş merkezlerine karşı başlattığı boykot tam 7 aylık bir kampanyanın ürünü. Padova'da, kiliselerde din adamları pazar günü alışverişe gidilmemesi konusunda vaaz verirken, dükkânlarını açanları da bir nevi kara listeye almıştı. Kiliselerin girişine pazar günü kapalı olan dükkânların listesi asılarak, normal günlerde buralardan alışveriş edilmesi tavsiye edildi. Padova'da işi bildiri dağıtmaya, reklam kampanyalarına, kilisede bu konuda vaaz vermeye kadar götüren din adamları, Hıristiyanlar'a çağrıda bulunarak, "Ekmeğin yoksa git komşundan iste, kendine dost edin ama alışverişe gitme" diyor.


BİZE ULAŞIN