Kriz intiharları halkı sokağa döktü

İspanya'da ekonomik kriz yüzünden işinden olan ve mortgage ödemelerini yapamayan 53 yaşındaki Amaia Egana'nın intiharından sonra binlerce insan sokaklara döküldü

Ekonomik kriz nedeniyle hayli sıkıntılı günler geçiren ve her 4 kişiden birinin işsiz olduğu İspanya'da kriz intiharlarının ardı arkası kesilmiyor. Son olarak 53 yaşındaki Amaia Egana'nın kriz sonrası işinden olduktan sonra mortgage ödemelerini yapması nedeniyle intihar etmesi halkı sokaklara döktü. Dördüncü kattan kendini aşağı bırakan 53 yaşındaki kadın hayatını kaybetti. Bask eyaletinin Barakaldo şehrinde sokakları dolduran İspanyollar ekonomik kriz sonucu alınan önlemleri protesto etti. "İşsizliğe hayır" ve "Bankacılar, ipler bizim elimizde" sloganları atan grup intiharlara dikkat çekti. 2007 finans krizinin ardından İspanya'da toplam 400 bin aile evini kaybetti.

İŞSİZLİK TIRMANIYOR
Durgunluk yaşayan İspanya, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi olarak Avrupa'nın en büyük işsizlik oranına sahip ülke konumunda. İspanya'da işsizlik oranı ekimde yüzde 25.02'ye yükseldi. İşsiz sayısı 6 milyona ulaştı. Çalışma Bakanlığı tarafından derlenen sayılara dayanılarak halen ülkede 5 milyon 778 bin kişinin işsiz olduğu tahmin ediliyor. Tüm bireyleri işsiz hane sayısı geçen yıla göre 312 bin arttı. Kamu harcamalarını azaltmaya çalışan İspanya hükümeti, kemer sıkma programı uyguluyor.

BİZE ULAŞIN