Sanattan ihracat çıkardı

Şu sıralar tüm dünyada ünlü sanat eserlerinin puzzle'ları adeta yok satıyor. Türkiye'de bu işin öncülerinden olan Perre Grup ABD, Kanada, Güney Afrika, Almanya ve Macaristan'a sanat puzzle'ı ihraç ediyor. Yurtdışında en fazla talep gören ürün ise Kız Kulesi

Sanata gönül veren biri olarak kullanılabilir sanat eserlerine her zaman ilgi duymuşumdur. Bu özelliğimi bilen bir arkadaşım bana Osman Hamdi'nin Kaplumbağa Terbiyecisi eserinin puzzle'ını hediye etti. Sanatın yaygınlaşması ve görsel beğeninin gelişmesi anlamında puzzle'ın önemli bir katkısı var şüphesiz. Ben de dünyadaki sanat puzzle'ı piyasası hakkında küçük bir araştırma yaptım. Ve gördüm ki Kaplumbağa Terbiyecisi sadece ülkemizde değil, ABD, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde de satılıyor. Üstelik sadece Osman Hamdi Bey de değil, Osmanlı Saray ressamlarından Zonaro, Remzi İren, Füsun Ürkün, Derya Özen Yıldız gibi ressamların eserleriyle hazırlanan puzzle'lar da uluslararası pazarda kendilerine yer edinmiş. Antolian markasıyla satılan bu puzzle'ların üretim ve ihracatını ise 2010'da Ankara'da kurulan Perre Grup yapıyor.

EN ÇOK VAN GOGH SATIYOR

Bu hafta Eko Sanat'ta Türkiye'nin ilk ve sadece sanat puzzle'ları üretim tesisini kuran Perre Grup'un ortakları Hakan Karlar ve Aydın Aytek'le konuştum. Ortaklardan Hakan Karlar, hangi eserlerin satıldığı ve ilgi gördüğü konusunda enine boyuna bir araştırma yapmış. Dünyada en çok satan puzzle ürününün Vincent Van Gogh'un Teras Kafes isimli eseri olduğunu söyleyen Karlar, oryantalist ressam Osman Hamdi'nin de yurtdışında büyük ilgi gördüğünü anlatıyor. Bugüne kadar Kaplumbağa Terbiyecisi puzzle'ından toplam 10 bin kutu satmışlar. İhraç ettikleri ülkeler arasında ABD, Kanada, Güney Afrika, Almanya ve Macaristan yer alıyor. Karlar, "İhracatımız tamamen puzzle üzerine ve katalogun tümü büyük beğeniliyor. Yerli, yabancı sanatçıların eserlerinden oluşan karma siparişlere cevap veriyoruz. Şu an dünyanın dört bir tarafındaki lisans firmaları ve müzelerle ortak çalışmalar yapıyoruz. Modern ve klasik eserleri sanatseverlere ulaştırıyoruz" şeklinde konuşuyor.

LOKUMLA YARIŞIYOR
Perre Grup, fotoğraf sanatçısı Şefik Bayram'la işbirliği yaparak Türkiye'yi özel bir koleksiyonla puzzle'a taşıdı. İşbirliği çerçevesinde İstanbul Ortaköy'den Göreme Peri Bacaları'na, Bodrum Kalesi'nden İzmir Saat Kulesi'ne kadar Türkiye'nin tarihi ve turistik alanları puzzle'a ilham olurken ülkenin yurtdışına tanıtımı adına da büyük bir adım atıldı. Şefik Bayram'ın objektifinden Türkiye fotoğraflanırken 'Türkiye Manzaraları Puzzle Koleksiyonu' yurtdışında büyük ilgi görüyor. Perre'nin ihracatına başladığı koleksiyonda İstanbul Kız Kulesi, yoğun talep alırken hediyeliklerde puzzle Türk lokumuyla yarışır hale geldi. Karlar, "İhracatta 'Türkiye Manzaraları Puzzle Koleksiyonu' ilk sıraya oturdu. Yurtdışına hediye gönderenler bile artık bu koleksiyondan seçtikleri puzzle'ları tercih ediyor. İlgi karşısında yeni çekimlere de başladık" diyor.

BİZE ULAŞIN