Yerli teknoloji küresel devlere savaş açtı

Yerli servis sağlayıcıları Apple, Android ve BlackBerry'yi vergi ödemeyerek haksız rekabet yarattıkları gerekçesiyle Maliye ve BTK'ya şikâyet edecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz gün Google için gündeme getirdiği yabancı teknoloji şirketlerinin vergi sorunu yerel servis sağlayıcılarını harekete geçirdi. Mobil servis sağlayıcıları dünya devlerini Maliye Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) haksız rekabete neden oldukları için şikâyet etmeye hazırlanıyor. Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği (MOBİLSİAD) üyeleri 40 milyon dolarlık mobil uygulama pazarının yüzde 80'ine sahip olan Apple, Android ve BlackBerry'yi, Türkiye'de hiçbir "vergi" ve "düzenlemeye" tabi olmadıkları gerekçesiyle ilgili kurumlara başvuracaklarını açıkladı.

SORUN ÇÖZÜLMELİ

MOBİLSİAD Başkan Yardımcısı Burak Kır, Türkiye'deki mobil servis sağlayıcıların, sattıkları her ürün için neredeyse yüzde 60'ın üzerinde vergi ödeyip, telekomünikasyonla ilgili düzenlemelere uyma zorunlulukları olduğunu söyledi. Türkiye'de pazarın önemli bir kısmına sahip olan global oyuncuların vergi ödemedikleri gibi, herhangi bir düzenlemeye de tabi olmadıklarını vurgulayan Kır, "Önemli bir vergi kaybına neden olan bu durum, Türk firmaları açısından haksız rekabete neden oluyor"diye konuştu.

AKI LLILAR ZİRVEDE

Kır, cep telefonu teknolojisinde yaşanan hızlı gelişimi de değerlendirerek, yeni bir dünya ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Bunu "Akıllı Cihazlar Dünyası" olarak isimlendiren Kır, Türkiye'nin bu süreci 2007'den itibaren yaşamaya başladığını, ancak 2012'de bu alanda zirve yaptığını kaydetti.

YÜZDE 60'I VERGİYE GİDİYOR
KIR şu anda akıllı telefonlar üzerinden satılan uygulamalar pazarının yüzde 80'nin global oyuncuların elinde olduğunu söyledi. Burak Kır, "Ancak onlar hiçbir vergi, kanun veya düzenlemeye tabi değil. Türk şirketler ise 1 TL'lik ürünün neredeyse yüzde 60'ını KDV, ÖİV ve diğer vergiler şeklinde devlete ödüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN