AVEA, 'yetenek avcısı' ile futbolcu yetiştirecek

Avea'nın futbolda FCBEscola ile keşfettiği yeteneklere teklif gelmeye başladı. Avea CEO'su Akdemir, "Seçmelere Almanya'dan Dubai'den bile gelen var" dedi

Uluslararası organizasyonlarda tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşayan Türk futbolu çıkış yolunu altyapıda arıyor. Özellikle yabancı futbolculara ödediği uçuk transfer rakamlarına tahkim davaları ve antrenörlük ücretleri de eklenince takımlar genç oyuncularını kadrolarına almaya başladı. Birçok takım Fair Play uygulaması kapsamında UEFA turnuvalarına alınmama sorunuyla da karşı karşıya kaldı. Türk futboluna genç yetenekleri kazandıran ve yeşil sahalarla buluşmasını sağlayan Avea da dünyanın en kapsamlı futbol projelerinden birini Barcelona ile gerçekleştiriyor. Yetiştirdiği futbolcuları dünya klasmanına taşıyan Barcelona'nın alt yapısı FCBEscola ile bir yıllık çalışmanın meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Avea CEO'su Erkan Akdemir, "Şu ana kadar 5 bine yakın gencin başvurduğu seçmelerimizde çalışmalara başlayan çocuklarımız Süper Lig takımlarının radarına girdi" dedi. İspanyol dev ile Avea'nın birlikte gerçekleştirdiği FCBEscola Camp Avea'nın Antalya'da gerçekleştirdiği ikinci dönem çalışmalarının basın toplantısında konuşan Akdemir, "Bir hafta süresince Barcelonalı hocalardan 120 gencimiz eğitim alacak" diye konuştu. Daha önce gerçekleştirdikleri "Türkiye'nin Minikleri Dünyanın Yıldızları" projesindeki 18 gençten 12'sinin Yıldız Milli Takıma girdiğini hatırlatan Akdemir, seçmelere "Almanya'dan, KKTC'den hatta Dubai'den katılan var" dedi.

Takımlar borç batağında
Deloite'un '2012 Futbol kulüpleri' raporuna göre 480 milyon euro geliriyle İspanyol devi Real Madrid Avrupa'da en fazla gelir elde eden futbol kulübü. Türkiye'deki kulüpler ise borç batağında. Beşiktaş'ın 428 milyon lira Galatasaray'ın 393 milyonlira , Trabzonspor'un 173 milyon lira, Fenerbahçe'nin ise 172 milyon lira borcu var.

BİZE ULAŞIN