Merkez'in verileri AA yayınlayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Anadolu Ajansı (AA) arasında, Merkez Bankası verilerinin AA tarafından yayınlanmasına ilişkin protokol imzalandı.

AA Finans Masası'na konuk olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Anadolu Ajansı'nın Finans Haberleri Platformu'nun canlı toplantılar dizisi AA Finans Masası'nda gündemi değerlendirdi.

Toplantının ardından, Merkez Bankası Başkanı Başçı ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Merkez Bankası verilerinin AA tarafından yayınlanmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Protokolle, Merkez Bankası'nın sağladığı piyasa verileri, AA Finans Haberleri Platformu üzerinden eş zamanlı olarak piyasalara sunulacak.

Öte yandan, Merkez Bankası, AA Finans Haberleri Platformu'na sınırsız kullanıcı hakkı ile abone oldu.


MERKEZ BANKASI BAŞKANI BAŞÇI

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Anadolu Ajansı (AA) arasında imzalanan protokolle ilgili olarak, ''Güzel bir işbirliği zaten var, bu protokol sayesinde daha da ilerlemiş olacak'' dedi.

Merkez Bankası ile Anadolu Ajansı arasında, Merkez Bankası verilerinin AA tarafından yayınlanmasına ilişkin protokol, Anadolu Ajansı'nda gerçekleştirilen törenle imzalandı. Protokole, Merkez Bankası adına Başkan Erdem Başçı, Anadolu Ajansı adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk imza koydu.

İmza töreninin ardından konuşan Başçı, iki kurum arasında zaten güzel bir işbirliği olduğunu, protokol sayesinde bunun daha da ilerlemiş olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ise Merkez Bankası'nın verilerinin AA'nın finans haberleri platformundan yayımlanmasını çok arzu ettiklerini, Merkez Bankası'nın da konuyu değerlendirerek, bu konuda bir kapı açtığını söyledi. Öztürk, ''Hedefimiz Türkiye'de ekonomideki bütün ulusal verileri yayımlayabilen bir platform olabilmek. Bütün finans aktörlerinin faydalanacağı bir ulusal veri merkezi haline gelmeyi düşünüyoruz. Bu konuda sizlerin öncülüğü bizim açımızdan hayati bir önem taşıyor'' dedi.

Öztürk, daha sonra Başçı'ya ilk haberci sayılan bir güvercin figürü ile AA arşivinde yer alan bir fotoğrafı günün anısına hediye etti. Güvercin figürünü alan Başçı esprili bir şekilde, ''AA güvercin, Merkez Bankası şahin'' dedi.

Bu arada, Merkez Bankası, AA Finans Haberleri Platformu'na sınırsız kullanıcı hakkı ile abone oldu.

BİZE ULAŞIN