Zenginler parayı şirket tahviline yatırıyor

Sayıları hızla artan şirket tahvilleri zenginlerin yeni gözdesi oldu. "Geçen yıl 1.2 milyar liralık özel sektör tahvili sattık" diyen Saltık Galatalı, 2013'te bu rakamın 3 milyar lirayı bulmasını hedefliyor

Zenginlerin yeni gözdesi şirket tahvilleri oldu. Özel bankacılık hizmetinden faydalanan müşterilerin yatırım tercihlerinde en hızlı artış özel sektör tahvillerinde yaşandı. Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, "Artık insanlar mevduat ısrarından kurtulacak, sukuk ve özel sektör tahvili yatırımının hızla artacağını öngörüyoruz. Biz özel bankacılık müşterilerimize, geçen yıl 1.2 milyar liralık özel sektör tahvili sattık. 2013'de bu rakamın 3 milyar lirayı bulmasını hedefliyoruz" dedi. Dünyanın önde gelen finans yayınlarından The Banker'ın Akbank Özel Bankacılık'a 'Türkiye'nin en iyi Özel Bankacılık Ödülü'nü vermesi nedeniyle Singapur'da düzenlenen ödül töreni öncesinde konuşan Galatalı, sukuk ihraçlarının da yakında hızlanacağını aktardı.

AKBANK DA SUKUK İHRAÇ EDECEK

Galatalı, bir yılda özel sektörün ihraç edeceği sukuk ihracının 10 milyar lirayı bulacağını dile getirerek Akbank'ın da yaklaşık 500 milyon TL'lik sukuk ihraç etmeyi planladığını söyledi.

"Ortadoğu'dan gayrimenkule ciddi talep var"
Yabancıların gayrimenkul edinmesinin serbestleşmesiyle Türkiye'den yoğun bir şekilde konut alan Ortadoğulular, servetlerini de yönetilmesi için Türkiye'ye getirmeye başladı. Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, son bir yılda Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerinden sadece özel bankacılık için Türkiye'ye 770 milyon dolar para girişi olduğunu söyledi. Galatalı, Dubai ve Katar başta olmak üzere Türkiye'yle ilgilenen Ortadoğuluların gayrimenkul almak konusunda çok istekli olduklarını belirtti.

Facebook skandalını öngördüler
Geçen mayıs ayında gerçekleşen ve tüm dünada olduğu gibi Türkiye'de de ilgi gören Facebook'un halka arzında, yaşanan olumsuz gelişmeleri önceden gördüklerini söyleyen Galatalı, "Özellikle son bir haftaya kadar hisse fiyatı belli olmadı. Bunun gibi bazı soru işaretleri uyandıran durumlar nedeniyle biz müşterilerimize Facebook hissesi almalarını önermedik. Apple hissesi önerdik ve alanlar kazandı. Ancak Facebook'u önermedik ve haklı çıktık" dedi.

Özel bankacılık limiti 1 milyona çıkıyor
Akbank Özel Bankacılık'ta hesap açmak için en az 500 bin TL'lik limit olduğunu hatırlatan Saltık Galatalı, önümüzdeki günlerde bu limiti artıracaklarını kaydetti. En az 1 milyon lira limitini getirebileceklerini söyleyen Galatalı, "Bunun altındaki limitleri de kabul edeceğiz, ancak bir yıl içinde bunu artırmalarını bekliyoruz. Türkiye'de artık ciddi bir birikim sahibi kesim var" şeklinde konuştu.BİZE ULAŞIN