Denizbank'tan 414 milyon lira kar

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, 2012 yılının ikinci yarısında da büyümeye devam ederek, 9 ayda 414 milyon lira konsolide net kar elde ettiklerini belirtti.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, bankanın 2012 yılı üçüncü çeyrek verilerini yazılı açıklamayla değerlendirdi.

Ateş, son bir yıl içinde en çok şube açan ve en çok istihdam yaratan özel bankalardan biri olarak, 614 şube ve 11 bin 382 kişilik çalışanla 2012 yılının üçüncü çeyreğinde de karlı ve istikrarlı büyümelerini sürdürdüklerini ifade etti.

Grubun konsolide olarak geçen yılın aynı dönemine göre aktiflerini yüzde 15 oranında büyüterek 52 milyar 436 milyon liraya yükselttiğini vurgulayan Ateş, özkaynaklarının yüzde 16 oranıyla sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek 5 milyar 240 milyon liraya çıktığını aktardı.

Müşteri mevduatının yüzde 24 artışla sektörün üç katı kadar büyüdüğünü ve 33 milyar 615 milyon liraya ulaştığını dile getiren Ateş, nakit kredilerini yüzde 16'lık bir artış ile 36 milyar 500 milyon liraya, gayri nakdi kredilerini yüzde 8'lik artış ile 11 milyar 874 milyon liraya yükselttiklerini vurguladı.

DenizBank'ın 2012 yılının ikinci yarısında gerçekleştirdiği 500 milyon liralık ihraçla birlikte 2011 yılından bu yana banka bonosu ve tahvil ihraçlarıyla ekonomiye toplam 1 milyar 800 milyon liralık uzun vadeli kaynak sağladıklarını belirten Ateş, şunları ifade etti:

''DenizBank 2012 yılının ikinci yarısında da büyümeye devam ederek 9 ayda 414 milyon lira konsolide net kar elde etti. DenizBank reel sektörün uzun vadeli fonlara erişimini sağlarken, yatırım araçlarının gelişmesi ve sermaye piyasalarının derinleşmesine de yardımcı oldu. Bankamızda çalışmaya başlayan her bir Denizcinin aldığı ilk hedefin 'yaratacağı katkıyla bir başka Denizciye istihdam imkanı sağlamaktır'. Türkiye'nin her noktasına ulaşan şube ağını ve personel sayısını büyütmeyi bankanın sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz.

Müşteri odaklı yaklaşımımız ile genişlettiğimiz müşteri tabanımız sayesinde ana fon kaynağımız olan mevduatımızı sektörün üç katı bir performansla artırmayı başardık. Topladığımız kaynakların geniş ürün yelpazemiz ile ekonomiye etkin bir şekilde aktarılmasının sonucu olarak başta ticari, KOBİ, tarım ve kredi kartları olmak üzere bütün segmentlerdeki kredilerimizi 9 ayda yüzde 18'lik bir büyümeyle 5,6 milyar lira artırdık.''


''KAZANDIĞIMIZ ÖDÜLLERE 3 ULUSLARARASI ÖDÜL DAHA EKLEDİK''

DenizBank'ın yaptığı Ar-Ge ve teknoloji yatırımları sayesinde geliştirdiği yeniliklerle kazandığı ödüllere 3 uluslararası ödül daha eklediğini kaydeden Ateş, dünyanın en prestijli bankacılık organizasyonları arasında yer alan BAI – Finacle Global Bankacılık İnovasyon yarışmasında ''Facebook Bankacılığı'' ile Kanal İnovasyonu ödülünün sahibi olduklarını aktardı.

Teknoloji iştirakleri olan Intertech'in, geliştirdiği Entegre Bankacılık Platformu'nun başarılı bir şekilde devreye alınmasıyla ''Microsoft Country Partner'' ödülüne layık görüldüğünü ifade eden Ateş, ''Ayrıca, Microsoft ve HP çözümlerinin başarılı bir şekilde bir arada kullanılması ile hayata geçirilen 'Private Cloud' sanallaştırma projemiz de 'Virtualization & Management' kategorisinde Intertech'e 'HP & Microsoft Frontline Partner' ödülünü kazandırdı'' bilgisini verdi.


''SBERBANK'IN GÜÇLÜ RÜZGARIYLA YENİ BAŞARI ÖYKÜLERİ YAZAMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Ateş, DenizBank Özel Bankacılığın da, dünyanın en prestijli yayın gruplarından Financial Times'ın dergileri The Banker ve Professional Wealth Management (PWM) tarafından ortaklaşa verilen 2012 Global Özel Bankacılık Ödülleri'nin Türkiye'de En İyi Özel Bankacılık kategorisinde Yüksek Övgüye Layık Görülen Özel Bankacılık ödülünün sahibi olduğunu aktardı.

Ateş, şunları kaydetti:

''Bankacılık sektöründe liderliği sürdürmenin sürekli gelişim ve öğrenmeyle mümkün olduğunun bilinciyle yol alan Deniz Akademi, DenizBank ana stratejilerinden Müşteri Odaklılık Anlayışı çerçevesinde benimsenen İlişki Bankacılığı odağının içselleştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği Müşterinin Kalbine Yolculuk/İlişki Bankacılığı'nın Rotası projesi ile Brandon Hall Uluslararası Mükemmellik Ödülleri kapsamında En İyi Yaygınlaştırılmış Kurumsal Eğitim Programı kategorisinde sektörün tek temsilcisi olarak gümüş ödüle layık görüldü.

Denizbank, 28 Eylül 2012 tarihi itibarıyla yeni ana hissedar olan Sberbank ile güçlü bir sinerji yaratacak. Kuruluşundan bu yana sayısız başarıya imza atan DenizBank, uluslararası bir finans devi olan yeni hissedarı Sberbank'ın güçlü rüzgarıyla yeni başarı öyküleri yazmaya devam edecek.''

BİZE ULAŞIN