İstanbul'un hızına navigasyon yetişemiyor

Yeni yatırımlar İstanbul'u Moskova ve Sao Paulo'nun ardından navigasyonda en fazla güncelleme isteyen üçüncü şehir yaptı. Çözüm KOBİ'lerden geldi

İstanbul'da hız kazanan yol ve altyapı çalışmalarına navigasyan sistemleri yetişemiyor. İstanbul, Moskova ve Sao Paulo'nun ardından navigasyonda en fazla güncellenen üçüncü şehir oldu. İstanbul'un sanal haritaları ve güncellenmesi ise KOBİ'lere emanet. Denizlili girişimci Alim Küçükpehlivan ile kardeşi Tuncay Küçükpehlivan'ın haritalama ve navigasyon alanında kurdukları Başarsoft, alanında dünyanın en hızlı büyüyen şirketi olmayı başardı. Google ve emniyet gibi kurumlara da haritalama yapan Başarsoft, özellikle İstanbul'da büyük bir tecrübe yakaladı. 2011'de satılan 600 bin navigasyon cihazının 450 bininde kendi haritalarının kullanıldığını söyleyen şirketin kurucu ortağı Alim Küçükpehlivan, "Moskova ve Soa Paulo'dan sonra en fazla altyapı çalışması İstanbul'da gerçekleşiyor. Bu da bizim için devamlı güncelleme anlamına geliyor. Kendimize ait 10 özel kamera donanımına sahip aracımızla sürekli güncelleme yapıyoruz" dedi.

Macaristan ile ortaklık
Başarsoft Macaristan merkezli navigasyon devi NNG ile de proje ortaklığına gitti. Geliştirilen yazılımla şoförün sürüş tarzı kayıt altına alınarak maliyetlerde yüzde 30'a varan tasarruf sağlanabilecek. Yeni yazılım ile virajlara ne hızla girildiği, geçilen yolun sürat limitlerinin aşılıp aşılmadığı, kontrol edilebilecek.

En hızlı şirket ödülü
Son 5 yılda yüzde 500 büyüyerek Deloitte Teknoloji Fast 50'de 2 yıldır dereceye girmeyi de başaran firma Bilişim 500'de 198'inci sırada yer alırken, son ödülünü ise EBA'dan (European Business Awards) aldı.
BİZE ULAŞIN