Merkez ve BDDK vadeyi uzatacak

Bankalardaki mevduatın 1 yıl ve daha uzun vadeye uzaması için dört koldan çalışma başlatıldı. Merkez ve BDDK, kısa ve uzun vadeli mevduatta zorunlu karşılık oranları arasındaki makası açmayı planlıyor

Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu mevduatın vadesinin uzaması için çalışma başlattı. Bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatı teşvik etmek için yola çıkan iki kurumun üzerinde durdukları senaryoda, kısa ve uzun vadeli mevduatta zorunlu karşılık oranları arasındaki makasın açılması var. Konuya yakın bir kaynak "Kısa ve uzun vadeli mevduatta, banka ile tüketici açısından bir değişiklik olması için teşvik edicilik gerekiyor. Arada yüzde 1 fark olursa banka bunu müşterisine yansıtamıyor. Ancak 10 puan fark olursa o zaman banka bunun bir kısmını kendine, bir kısmını da tüketiciye yansıtabilir ve ancak bu şekilde bir sonuç verir" dedi.

STOPAJ GÜNDEMDE

Bir yıla kadar olan vadeli mevduatta şu anda yüzde 6 olan zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve daha uzun vadede yüzde 5'e düşüyor. Vade uzatımı için Maliye Bakanlığı'nın stopaj uygulamasında da değişiklik yapılması bekleniyor. Stopaj oranlarının uzun vadeyi teşvik edecek şekilde değiştirilmesi bekleniyor.

TBBDE MUNZAMLA İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPTI
Türkiye Bankaları Birliği (TBB) de bir süredir mevduatla ilgili araştırmalar yayınlıyor. Yapılan araştırmalara göre, 2011 Haziran ayı itibarıyla zorunlu karşılık oranları; TL mevduatta 7.6 puan artışla ortalama yüzde 13.14'e, yabancı para mevduatta da 1 puan artışla yüzde 11.9'a yükseldi. Karşılıkların artırılması, vadeye göre çeşitlendirilmesi ve faiz ödenmesine son verilmesinin sektör üzerinde ciddi bir maliyet baskısına yol açtığı belirtilen araştırmada, TL mevduatların faiz gelirinin yüzde 21 azaldığı tespiti yapıldı.

BİZE ULAŞIN