Obama zulacının ensesinde

Seçimden hemen sonra zengin vergisini gündeme getiren Obama, İsviçre'ye el attı. 11 bankanın bilgilerini paylaşma yönünde anlaşmaya varıldı

İkinci kez ABD başkanlığına seçilen Barack Obama, parayı vergi cennetlerine kaçıran zulacı zenginlerin ensesine bindi. Seçimlerin ardından ilk icraat olarak zengin vergisini gündeme getiren Obama, piyasalar tarafından 'mali uçurum' ile tehdit edilmesine rağmen geri adım atmamakta ısrarlı. Bu doğrultuda en az 22 trilyon dolar olduğu tahmin edilen vergi cennetlerinden biri olan İsviçre ile yeniden masaya oturulacak. Amerikan ekonomisini canlandırmayı gündeminin ilk maddesine yerleştiren Başkan Obama, seçmenlerin kendisine bütçe açıklarının önüne geçmek için harcamaları kısarken zenginlerden daha fazla vergi alınması için yetki verdiğini ileri sürdü.

11 BANKA MERCEK ALTINDA
İsviçre Ekonomi Bakanı Johann Schneider- Ammann, ABD ve İsviçre'nin aralarında Credit Suisse ve Julius Baer'ın de bulunduğu 11 bankanın bilgilerini paylaşma yönünde anlaşma yapacağını söyledi. Mevcut görüşmelere yeniden başlayacaklarını duyuran Ammann, böylece ABD ile İsviçre arasındaki bankacılık ilişkilerinin de yeniden istikrara kavuşacağını söyledi. "Bütçe açığını azaltmada kararlıysak, harcamayı kısarken geliri de artırmalıyız. Bunun anlamı en zengin Amerikalılar'ın biraz daha fazla vergi vermesidir" diyen Obama, G20'nin 2009'da başlattığı vergi cennetleri savaşında da yeni bir cephe açmış olacak.

'TOP ARTIK RESMEN ABD MAHKEMELERİNDE'
Johann Schneider- Ammann, Zentralschweiz am Sonntag gazetesine verdiği demeçte "Durum halihazırda bloke olmuş durumda. Bu artık değişmek zorunda" dedi. İki taraf arasında görüşmelerin ABD'deki seçimler nedeniyle durduğunu söyleyen Ammann gibi Maliye Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf da topun artık resmen ABD mahkemelerinde olduğunu söyledi.

İLK İCRAATI ZENGİN VERGİSİ OLDU
ABD'de 6 Kasım'da yapılan seçimlerde ikinci kez seçilen Barack Obama ekonomiyi canlandırmak için ilk madde olarak zengin vergisini gündeme getirdi. Obama, seçmenlerin kendisine bütçe açıklarının önüne geçmek için harcamaları kısarken zenginlerden daha fazla vergi alınması için yetki verdiğini ileri sürdü. Obama, "Refahımızdan vazgeçemeyiz. Harcamaları kısarken gelirleri de artırmalıyız. Bunun anlamı en zengin Amerikalılar'ın biraz daha fazla vergi vermesidir" dedi.

158 MİLYAR DOLAR ZULA VAR
İngiliz hükümetinin desteklediği Vergi Adaleti Ağı'nın araştırmasına göre Türkiye'deki zenginlerin yurtdışında 'zula' tabir edilen hesapları 158 milyar doları buluyor. Bu hesaplarla vergi kaçırılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2008 yılının kasım ayında ABD'de Lehman Brothers'ın batışıyla başlayan krizden sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na başkanlık etmiş, krizle ilgili eleştirilerde bulunan işadamlarına "Bir bildiğimiz var da ondan böyle konuşuyoruz. Bu çevrelerde yakın dostlarımız var. Bazı işadamlarının zulasında 2 yıl yetecek paraları var" ifadesini kullanmıştı.

MALİYE BAKANI: SİS PERDESİ YENİ YILDA ARALANACAK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek SABAH'a yaptığı açıklamada İsviçre'de bulunan gizli hesapların üzerindeki sis perdesinin 1 Ocak 2013'ten itibaren kaldırılacağını söylemişti. Şimşek, "İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması bu tarihte devreye girecek. İşadamlarının vergiden kaçmak-kaçınmakta kullandığı 'back to back'(bir cepten bir cebe) kredilerin üzerine gidilmesine de imkân sağlanacak" demişti. Türkiye, OECD çerçeve anlaşması kapsamında İsviçre ile yapılan hesapların karşılıklı incelenmesini içeren bilgi değişimi protokolünün benzerini Malezya, Singapur ve Lüksemburg ile de imzalamıştı. Şimşek, sadece büyük devletler değil, adeta dünyanın finansal çöplüğü haline gelen vergi cenneti adalara da değinmiş, "10 tane vergi cenneti belirledik. Bunlarla çifte vergilendirme ve tam bilgi değişimini içeren anlaşmalar üzerinde çalıştık" diye konuşmuştu.
BİZE ULAŞIN