Savunma sanayisinde teşvik fırsatı

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayi sektörünün yeni teşvik sistemindeki fırsatlardan yararlanması gerektiğini bildirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) alınan bilgilere göre, TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi sektörün gündemindeki konuları görüşmek üzere, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'ın katılımıyla toplandı.

Yeni Teşvik Sistemi ve Türk Ticaret Kanunu'nun tartışıldığı toplantıda, Bayar, yeni teşvik sisteminin bir çok fırsatı beraberinde getirdiğini ve sektörün bu imkanlardan faydalanarak artan beklentileri karşılamasını umut ettiklerini belirtti.

Eylül ayı itibariyle yeni çalışma döneminin başladığını kaydeden Bayar, ülkenin içinde bulunduğu konjonktürde sektörden beklentilerin somutlaştığını ifade etti.

Bayar, bu kapsamda sektörün hem Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hem de güvenlik kuruluşlarına bakım–onarım ve modernizasyon hizmetleri dahil olmak üzere tam bir servis sunmasının önemine değindi.

Murad Bayar, şirketlerin sorumluluklarının farkında olarak performansları ile Türkiye'yi çok farklı bir konuma taşıyacaklarına inandığını belirtti.


TEŞVİK SİSTEMİNİN SAVUNMA SANAYİSİNE GETİRİLERİ

Toplantıya teşvik sistemi hakkında bilgi vermek üzere katılan Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü İbrahim Uslu da, savunma sanayine yönelik yatırımların, ağırlıklı olarak makine imalat, taşıt araçları ve elektrikli, elektriksiz makineler adı altında, elektronik yatırımlar başlığı kapsamında yer aldığını ifade etti.

Uslu, yatırım projesi kriterlerine göre bu tür yatırımların hem stratejik, hem bölgesel, hem de büyük ölçekli yatırımlar kapsamında değerlendirilebileceğini kaydetti.

İbrahim Uslu, savunma sanayine yönelik yatırımların yatırım projesinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından onaylanması, yatırım tutarının 20 milyon liranın üzerinde olması veya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilerek patenti alınan ürünlerin üretimine yönelik olması durumunda da öncelikli yatırım uygulamaları kapsamında değerlendirileceğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN