Yeni büyükşehirler ava çıktı

Büyükşehir statüsü kazanan 13 il, yatırımlardan aslan payını almak için harekete geçti. İşadamlarına mektup yazan da yatırım kitapçığı hazırlayan da var

TBMM Genel Kurulu'nda, 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin tasarı dün kabul edilerek yasalaştı. Kararla birlikte çiçeği burnunda yeni büyükşehirleri yatırım heyecanı sardı. Yeni yasadaki vergi ve yönetim avantajları sayesinde yatırım liginde de üst sınıfa çıkmak isteyen şehirler adeta tanıtım yarışına girdi. Malatya büyükşehir olmanın yatırımcıya getirdiği avantajları kitapçık haline getirirken Van, Mardin ve Denizli gibi iller işadamlarına özel mektup yazmayı planlıyor. İllerin bu süreçteki en büyük kozları ise vergi ve bürokrasi kolaylıkları olacak. Çünkü daha önce yatırımlar ve ticarette Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payı gibi birçok kalem 5 yıl süreyle alınmayacak. Yatırımlarda bürokrasiyi azaltmak ve etkin çalışma alanı yaratmak için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kuruluyor. Ayrıca büyükşehirlerde sanayi yatırımlarının artması için sanayi alanı tahsisi gibi konularda da önemli kolaylıklar sağlanıyor. Bu ve benzeri yeniliklerin büyükşehir statüsü kazanan illerde hem turistik hem de sanayi alanındaki yatırımları artırması bekleniyor.

KİTAPÇIK HAZIRLANDI

Kararla birlikte birçok şehir, tanıtım atağı başlattı bile. Malatya, Aydın, Van, Mardin ve Denizli gibi iller işadamlarına özel mektuplar ve tanıtım kitapçıkları gönderiyor. Kararla birlikte yeni yatırımların hız kazanacağını ifade eden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya'nın büyükşehir olmasıyla birlikte birçok avantaj yakaladığını ifade etti. Malatya'nın farklı noktalarında yeni yatırımların start alacağını vurgulayan Erkoç, "Bu kanun Malatya'daki mevcut yatırım iklimine psikolojik olarak destek sağlayacak. İlimiz büyükşehir olarak bölgede daha çok yatırım çekme fırsatını yakalayacak" dedi.

'Şehrimiz daha büyük kaynaklara ulaşacak'
Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, büyükşehir statüsü ile birlikte genel bütçenin yanı sıra vergi gelirleri tahsilatından yüzde 5'lik pay alacaklarını söyledi. Özer, İller Bankası'ndan daha büyük bütçe alacak olmalarının önemine dikkat çekti. Artık yerel yönetimlerin hizmet kalitesini daha da artacağını belirten Özer, "Bu statünün kazanılması, daha yüksek tutarlı kaynaklara ulaşmamızı sağlayacak" dedi.

BİZE ULAŞIN