Kilis’in güneşine 7 milyar dolar

Türkiye’nin güneş enerjisindeki potansiyelini gören Amerikalı ICA, yatırım için Meksika yerine Kilis’i seçti.

Bakan Ergün'le görüşen şirket 3-4 yıl içinde bölgeye 7 milyar dolar yatırım yapacak.

Geçtiğimiz aylarda güneş enerjisi panel fabrikası ve güneş tarlası yatırımı için Türkiye'deki imkanları araştıran uluslararası enerji firması ABD'li International Capital Alliance (ICA) kesin kararını verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'le görüşen şirket yetkilileri, Meksika yerine Kilis'te 7 milyar dolarlık güneş enerjisi panel fabrikası ve güneş tarlası yatırımı yapma kararı aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Un ve Yönetim Kurulu Üyesi Robert A. Richard, Kilis'e gelerek incelemelerde bulundu. Ardından Ankara'ya gelen Un ve Richard, Sanayi Bakanı Nihat Ergün'le görüştü.


BİRAN ÖNCE BAŞLAMAK İSTİYORUZ

Yatırıma bir an önce başlamak istediklerinin altını çizen Richard, bunun için Kilis Organize Sanayi Bölgesi'nde arsa baktıklarını ve ilk aşamada kentte 200 megavat kapasiteli güneş enerjisi tarlası kurmak istediklerini belirtti. Bunun yatırım bedelinin 700 milyon dolar olduğunu söyleyen Richard söz konusu üretim kapasitesini 3-4 yıl içerisinde 2 bin megavata kadar yükseltmeyi planladıklarını anlattı. Richard, 2 bin megavatlık bir güneş enerjisi tarlasının toplam yatırım tutarının ise 6-7 milyar doları bulacağını kaydetti.


BAKAN ERGÜN'DEN ARSA TALİMATI

ICA Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Un ve Yönetim Kurulu Üyesi Robert A. Richard'ı kabul eden Bakan Ergün, yatırım için yer tashihi sözü verdi. Ergün enerji konusunun tüm ülkeler için büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak, özellikle güneş enerjisi gibi temiz enerji yatırımının teşvik edilmesinin daha da önemli olduğunu ifade etti. Güneş enerjisi konusunda dünyada çok önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Ergün, şunları kaydetti: "Yatırım konusunda her türlü yardıma ve katkıya hazırız. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer tahsisini hemen yapıyoruz. Bu konuda varsa sıkıntınız hemen çözmeye hazırız. Güneş enerjisi bileşenleri yatırımını 2013 yılı sonuna kadar başlatırsanız, yatırım OSB içinde olduğu için 10 yıla kadar yatırım teşviklerinden yararlanma imkanı da var."

BİZE ULAŞIN