Kuveyt Türk'ün karı 200 milyon lira

Kuveyt Türk'ün 9 aylık net karı 196,4 milyon liraya ulaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de, bankanın uzun vadeli TL cinsinden ve uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu artırdı.

Kuveyt Türk, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in not artırımıyla eş zamanlı 9 aylık net karını da açıkladı.

Açıklamaya göre, Kuveyt Türk yılın 9 ayında bireysel ve kurumsal bankacılık alanında yenilikçi ürün ve hizmet çalışmalarıyla büyümesine devam ederek karını 196,4 milyon liraya yükseltti.


KUVEYT TÜRK'ÜN KREDİ NOTU TÜRKİYE'NİN ÜLKE KREDİ NOTUNUN ÜZERİNDE YER ALMAYA DEVAM ETTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de Kuveyt Türk'ün uzun vadeli TL cinsinden kredi notunu BBB'den BBB 'ya yükseltti, uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu da BBB-'den BBB'ye artırdı. Açıklanan son not artırımlarıyla beraber Kuveyt Türk'ün kredi notu Türkiye'nin ülke kredi notunun üzerinde yer almaya devam etti.

Kuveyt Türk, 9 ayda toplam aktiflerini 17 milyar 681 milyon liraya çıkardı, öz varlıklarda da 1 milyar 616 milyon liraya ulaştı. Aynı dönemde toplanan fonlarda 11 milyar 895 milyon liraya ulaşan Kuveyt Türk, 11 milyar 442 milyon liralık fon kullandırımı gerçekleştirdi.


''2013 YILINDA YURT DIŞINDAN ÇOK DAHA UYGUN KAYNAK TEMİN EDEBİLECEĞİZ''

Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan da, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, Türkiye'nin uzun yıllar sonra yatırım yapılabilir seviyede not artışının, tescili bir nevi gecikmiş hakkın teslimi olduğunu ifade etti.

Uyan, diğer uluslararası reyting kuruluşlarının da uluslararası rekabetin gereği olarak bu hakkı teslim etmesi temennisinde bulundu.

Bu değerlendirmelerin ülke ekonomisinin dünya rekabeti ve yatırımcıların ilgisi açısından sevindirici olmakla birlikte, Türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik istikrarı adına 2013 yılına daha odaklı ve daha ihtiyatlı girmesi gerektiğine dikkati çeken Uyan, ''Fitch'ten gelen not artışıyla birlikte daralan kar marjlarına karşı, 2013 yılında yurt dışından çok daha uygun maliyetler ve daha uzun vadelerle kaynak temin edebileceğimize inanıyorum. Kuveyt Türk olarak bu not artışları bize ülke ekonomisinin büyümesi ve istihdam artışı faaliyetlerinin desteklenmesi için yeni imkanlar sağlayacaktır'' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN