Mütekabiliyet Araplar'ı coşturdu

Araplar, Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra Türkiye'den 38 bin 27 metrekarelik 137 taşınmaz satın aldı. Türkiye'ye en çok ilgi Kuveyt'ten geldi

Araplar, yabancılara mülk satışına ilişkin düzenlemenin 3 Mayıs'ta yasalaşmasının ardından Türkiye'den 38 bin 27 metrekarelik 137 taşınmaz satın aldı. Alımlar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Irak'tan yapılırken, en fazla alımı gerçekleştiren Kuveyt, Türkiye'de 7 bin 771 metrekare taşınmaz edindi. Kuveytliler, Türkiye'den 3 arsayla 31 mülk aldı.

İSTANBUL GÖZDE ŞEHİR
Kuveyt'i çok sayıda arsa ve 18 daireyle Suudi Arabistan izledi. Mülk edinmede, Birleşik Arap Emirlikleri üçüncü, Katar dördüncü, Irak beşinci sıraya yerleşti. Araplar'ın gözdesi olan İstanbul'dan Suudi Arabistanlılar 27 bin 315 metrekarelik 30 mülk alırken, Katarlılar bin 45 metrekarelik 2 taşınmaz edindi. Birleşik Arap Emirlikleri'nden 292 metrekarelik 7, Irak'tan 217 metrekarelik 3 ve Kuveyt'ten de 211 metrekarelik 4 taşınmaz satın alındı. Kuveytliler, İstanbul, Yalova, Bursa, Aydın, Bolu ve Sakarya'dan, Suudi Arabistan vatandaşları da İstanbul, Yalova, Antalya, Ankara ve Trabzon'dan mülk almayı tercih etti.


BİZE ULAŞIN