Girişimciler g3 Forumu'nda

g3 Forumu’nda 850 girişimci adayı, alanının uzmanı 109 girişimci ve mentordan bire bir mentorluk alma fırsatı buldu.

Gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla dünyada 123 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası içinde yer alan etkinliklerin amiral gemisi, g3 Forumu, TOBB ve Gate Türkiye ev sahipliğinde, Vodafone ana desteğinde, 15 Kasım 2012, Perşembe günü, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda gerçekleşti.

1250 girişimci ve girişimci adayını ağırlayan Forum, bizzat girişimciler tarafından açıldı. Girişimci adaylarının maksimum fayda sağlamaları esas alınarak oluşturulan Forum programı sayesinde; girişimci adayları örnek girişimcilerle fikir alışverişi ve networking fırsatı buldu.


GİRİŞİMCİLİĞİN DUAYENLERİ, GİRİŞİMCİ ADAYLARINA MENTORLUK YAPTI

Girişimci adaylarına bire bir mentorluk imkânı sunan seanslar; Finans, Hukuk, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Fikrin Yatırımcıya Sunumu, Teşvik ve Hibeler, Mobil Teknolojiler-İnovasyon ve Sosyal Girişimcilik olmak üzere 8 ana konu başlığında gerçekleşti.

LEARN-ENGAGE-SIMULATE / ÖĞREN-KATIL-CANLANDIR olmak üzere 3 etapta düzenlenen seanslara 850 girişimci adayı katıldı. Girişimci adayları, fuayede yer alan 60 masada, aralarında Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Emre Kurttepeli, Sina Afra, Alphan Manas gibi isimlerin de bulunduğu alanının uzmanı 109 başarılı girişimci ve mentor ile buluşma ve onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldu.


TOBB BAŞKANI: "BİZİM ZENGİNLİK KAYNAĞIMIZ YERALTINDA DEĞİL, YERÜSTÜNDE!"

Forum'un resmi açılışı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın katılımıyla yapıldı.

Girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan en önemli etkinliklerden biri olan g3 Forumu'nun, girişimcilik bilincinin yerleşmesinde oynadığı önemli rolün altını çizen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında şunları söyledi: "Bizim zenginlik kaynağımız yeraltında değil, yerüstünde. Petrolümüz, doğalgazımız yok ama müthiş bir müteşebbis ruhumuz var. Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk cesur girişimcileridir. Girişimcilerimiz ülkemizin esas zenginliğidir. Bunun en iyi göstergesi bundan 30 yıl önce yeterli sermaye birikiminden yoksun, teknolojiden uzak olan ülkemizin, sadece çeyrek yüzyılda ekonomik alanda kat ettiği mesafedir."

TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ise konuşmasında; girişimcilerin toplumda fırsatları görebilen ve bunları hem kendileri hem de toplum için değerlendirebilen kimseler olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: "Girişim kabiliyeti bulunan insanların yeşerebilmesi için verimli topraklara ihtiyaç var. Bizim 3 yıl önce TOBB Genç Girişimciler Kurulu olarak fark ettiğimiz, girişimciliği besleyecek toprakların yeterince verimli olmadığı idi. Bunun için de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ve sağlıklı işlemesi adına pek çok çalışma yaptık."
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise; "Bugün Türkiye'nin 10 yıl içinde dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olabilmesinde girişimcilik ekosistemi şüphesiz en önemli odak noktalarından birini oluşturuyor. Bugün girişimciliğin küresel istatistiklerine baktığımızda en önemli sorun kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmadığını görüyor, burada bütün potansiyellerden yararlanılması; gençlerin, kadınların ve engellilerin de bu sürece katılmasının önemine inanıyoruz. Günümüz mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklar girişimcilerin başarılı olmaları için yepyeni fırsatlar sunuyor. Gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik eden bu önemli etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan başta TOBB olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere ve diğer program ortaklarına teşekkürlerimi sunuyorum."


"G3 YILIN GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜ" TEPAV'IN OLDU!

Forum'da bu yıl ilk kez verilen; 2012 yılında girişimciliğe en çok katkıda bulunan oluşum/projenin seçildiği "g3 Yılın Girişimcilik Ödülü"nün sahibi, TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) oldu. Girişimcilik konusunda farkındalık yaratılmasında oynadığı rol ve girişimciliği fiilen desteklenmesi nedeniyle ödüle layık bulunan TEPAV'a ödülü; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından takdim edildi.

g3 Yılın Girişimcilik Ödülü'nü TEPAV adına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun elinden alan TEPAV Küresel Girişimcilik Programı Akademik Danışmanı Prof. Dr. Ümit Özlale ise şunları söyledi: "TEPAV 2012 yılında Küresel Girişimcilik Programı ile girişimcilik ekosistemimizin uluslararası bağlantılarına yeni bir boyut getirdi. Mayıs ayında getirdiği Girişimcilik Delegasyonu'ndaki 15 Amerikalı yatırımcı ve girişimci, henüz yolun başındaki 100 Türk girişimciyle ve Türk yatırımcılarla buluştu. Bu delegasyon ile birçok girişimcimize ABD'nin kapıları açıldı. Yine bu yıl içinde, gazeteci çalıştayları, konferanslar ve Startup Weekend Ankara gibi bir dizi başka etkinliğe de imza attık. Yılın ikinci yarısında faaliyetlerimizi İstanbul dışına taşıyarak İzmir Kalkınma Ajansı'yla bir bölgesel girişimcilik starteji belgesi hazırladık. Girişimcilik politikalarının geliştirilmesi için kamu ile sürekli ve verimli bir diyalog yürüttük. Önümüzdeki yıl yerel kalkınma ajanslarıyla işbirliğimizi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Girişimcilerimizi desteklemeye devam edeceğiz."


GİRİŞİMCİLİĞİN USTALARINDAN BAŞARILI GİRİŞİMİN SIRLARI

Girişimcilik ekosistemini oluşturan birçok unsuru barındıran program kapsamında, girişimci adaylarının yoğun ilgi gösterdiği 2 panel düzenlendi. Bunlardan ilki; yeni sektörlere adım atıldığında karşılaşılan zorluklar ile bu girişimlerden edinilen derslerin paylaşıldığı; sektörü tanımanın önemini vurgulayan "Yeni Sektörlere İlk Adım" paneliydi. İktisat Bankası ve Show TV Kurucusu Erol Aksoy, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas'ın aralarında bulunduğu önde gelen başarılı girişimciler; yeni sektörlere girerken karşılaştıkları zorlukları ve kötü tecrübelerini paylaştı.

Forumun dikkat çeken bölümlerinden biri de Gate Türkiye Kurucusu Selçuk Kiper moderatörlüğünde gerçekleşen Çapraz Ateş paneliydi. Panelde, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın yönelttikleri soruları yanıtladı.

BİZE ULAŞIN