Körfez'in gözü Halkbank'ta

Fitch'in not artırımının ardından yapılacak Halkbank'ın arzına yoğun talep bekleniyor. Körfez ve Asyalı dev fonlar halka arzı yakın takibe aldı

Türk ekonomisine olan güven ve bankacılık sektörünün yüksek kârlılığının etkisiyle Halkbank'ın dün başlayan ikincil arzına rekor talep gelmesi bekleniyor. Türkiye tarihinin en büyüğü olması beklenen arza yurtiçi yatırımcıların yanı sıra Körfez ve Asyalı ulusal varlık fonlarından da yoğun ilgi bekleniyor. Piyasalarda beklentilerin yüksek olması bankanın son dönemlerde artan kârlılık performansıyla açıklanıyor.

YERLİ İLGİSİ YÜKSEK

Analistler, Halkbank'ın ikincil halka arzının İMKB'deki son yükselişe katılamayan yabancı ve yerli yatırımcılar için de iyi bir giriş fırsatı sunduğunu belirtiyor. Halka arz konsorsiyumunda yer alan üye aracı kurumlardan Yatırım Finansman'ın Genel Müdürü Şeniz Yarcan, "Çarpanlarına baktığımızda bankacılık ortalamalarına göre arz fiyatı ucuz kalıyor. Araştırma raporlarında 19-20 TL fiyat tahmini yapıldı. Yerli yatırımcının da olumlu bir arza ihtiyacı var. Onlardan da çok ciddi bir talep geleceğini düşünüyoruz" dedi. Halka arzın İMKB'ye yeni para girişi sağlayacağını söyleyen Yarcan, "Kesinlikle yurtdışından yeni yatırımcı getirecektir" diye konuştu. Arz konsorsiyumundan bir kaynak da, Halkbank'ın halka arzıyla büyük oranda yeni yatırımcının geleceğini belirterek, "Arz özellikle, temkinli olarak bilinen Asya bölgesi ulusal varlık fonlarının yanı sıra Körfez'den de yatırımcı çekebileceğini düşünüyoruz. Halka arzın özellikle Fitch'in not artırımının ardından yapılmasıyla farklı coğrafyalardan taze para girişi olacak" dedi. Halkbank'ın aktif büyüklüğü toplam 102 milyar liraya ulaştı.

Deutsche'den olumlu rapor
Halkbank için 'al' tavsiyesi bulunan Deutsche Bank, ikincil halka arz öncesi olumlu bir rapor yayımladı. Raporda, "Halkbank'ın rakiplerine göre yüksek getirili KOBİ segmentindeki öncü pozisyonu, bankanın ortalamanın üzerinde marjlar elde etmesine olanak tanıyor. Bu durum yapısal olarak yüksek özsermaye kârlılığı sunuyor" denildi.

Üçüncü çeyrek kârı 600 milyon
Halkbank'ın üçüncü çeyrek net kârı, ticari kârının da desteğiyle geçen yılın aynı döneme göre yüzde 19 artışla 599.9 milyon liraya yükseldi. Bankanın ödenmiş sermayesi 1.25 milyar liraya çıktı. Halkbank'ın hisselerinin yüzde 75.03'ü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın elinde bulunurken, yüzde 24.98'i de halka açık. Ek satış hakkının da kullanılması durumunda halka açıklık oranı yüzde 49'a yükselebilecek.

BİZE ULAŞIN